„Hľadali sme spôsob, ako dostať relikvie sv. Rozálie na toto miesto. Je to talianska svätica a nám sa z Ríma podarilo získať túto vzácnu relikviu. Tri dni sme sa pripravovali práve na dnešný sviatok, pretože je výnimočný aj tým, že po 305 rokoch odkedy tu stojí táto kaplnka, sem prichádzajú aj jej ostatky. Čiže nielen jej duchovná, ale aj jej fyzická prítomnosť je tu medzi nami," uviedol Ondrej.
Morová Kaplnka sv. Rozálie sa nachádza na Cintoríne sv. Rozálie v Košiciach. Pochádza z roku 1715, kedy postihla Slovensko najsilnejšia morová epidémia v novoveku. Na návrh Jezuitov ju dala postaviť vtedajšia košická mestská rada, aby mali Košičania patrónku, ktorá ich ochráni pred morom. Sviatok sv. Rozálie si pripomíname v liturgickom kalendári 4. septembra.
Svätica zo Sicílie sa narodila začiatkom 12.storočia a je uctievaná hlavne ako pomocnica pri epidémiách. Žila ako pustovníčka, jej príkladný život jej vyniesol povesť svätosti už za jej života. Krátko po jej smrti ju ľud uctieval a putoval k jaskyni, kde bola pochovaná. Keď v 17. storočí na Sicílii vypukol mor, cirkevná vrchnosť s relikviami Rozálie vykonala sprievod mestom a za spevu Te Deum sa diali mnohé uzdravenia. Počet nakazených začal klesať, až sa napokon morová nákaza vytratila. Jej telesné ostatky sú dodnes uložené v katedrále v Palerme.
Podľa tradície sa v prvú nedeľu po sviatku Sv. Rozálie uskutočnila odpustová svätá omša zakončená eucharistickým sprievodom v areáli cintorína, spojená s požehnaním mesta a jeho obyvateľov.
TK KBS informoval Jaroslav Fabian