Na Nitrianskom hrade sa začal 4. ročník Katedrálneho organového festivalu

TK KBS, tu, ml; pz | 07. 09. 2020 11:32Nitra 7. septembra (TK KBS) Otváracím koncertom sa v katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade v nedeľu 6. septembra 2020 začal 4. ročník Katedrálneho organového festivalu. Fanúšikovia organovej hudby si v zaplnenej katedrále mohli vypočuť hudobné diela Adama Václava Michnu, Johana Sebastiána Bacha a vlastnú tvorbu v podaní organového virtuóza a skladateľ z Českej republiky Jaroslava Tůmu. Prítomné publikum ocenilo hodnotný kultúrny a umelecký zážitok veľkým aplauzom.

Katedrálny organový festival vznikol ako medzinárodné podujatie v roku 2017, iba niekoľko mesiacov po dokončení stavby organa firmou Kögler z Rakúska. Jeho skvostný zvuk si našiel svojich fanúšikov ako v oblasti liturgickej, tak aj koncertnej hudby. Za 3 roky svojej existencie na ňom odohralo svoje koncerty niekoľko desiatok interpretov zo Slovenska a z rôznych štátov Európy a zámoria, pričom vyjadrili svoje uznanie ako nástroju, tak aj katedrále – Bazilike sv. Emeráma, ktorej architektúra v symbióze s organovou hudbou chytí za srdce nejedného poslucháča i interpreta.

Koncerty Katedrálneho organového festivalu v Nitre sa odohrávajú v mesiaci september vo večerných hodinách. Dramaturgiu koncertov tvoria prevažne diela starej hudby, ale aj diela 20. a 21. storočia v podaní slovenských, európskych i mimoeurópskych interpretov. Ide o organistov s medzinárodným renomé, ktorí účinkujú po celom svete a svojou prítomnosťou v Nitre zaraďujú aj Katedrálny organový festival medzi významné festivaly organovej hudby na svete. Tak sa idea priblížiť organové umenie nitrianskemu a slovenskému publiku môže naozaj uskutočňovať.

Počas septembrových nedieľ sa v rámci 4. ročníka medzinárodného Katedrálneho organového festivalu v Nitre vždy o o 19:00 uskutočnia v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma organové koncerty, v ktorých sa predstavia majstri v hre na organ zo Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska a Francúzska. Organizátormi festivalu je Nitrianske biskupstvo a organizácia Castellum n. o. Sponzormi festivalu sú firmy Uniqa Group, Kärcher a Kňazský seminár sv. Gorazda. Počas festivalu sú platné aktuálne protiepidemiologické opatrenia, ktoré organizátori vyžadujú aj od návštevníkov jednotlivých koncertov.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021