Minister školstva B. Gröhling navštívil dve katolícke školy v Prešove

TK KBS, rl, mdu; ml; pz | 04. 09. 2020 09:43Prešov 4. septembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Minister školstva Branislav Gröhling vo štvrtok navštívil katolícke školy v Prešove. Zavítal na pôdu Katolíckej spojenej školy svätého Mikuláša a následne navštívil aj Gymnázium svätej Moniky. Na školách sa zúčastnil na diskusiách s pedagógmi a absolvoval aj rozhovor s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom a pomocným biskupom Marekom Forgáčom.

V Prešove navštívil minister dve školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Cirkvi. Na oboch dostali možnosť diskutovať s ministrom aj pedagógovia. Zaujímala ich najmä otázka maturitných skúšok v prípade, že školy opäť nabehnú na dištančné vzdelávanie, pýtali sa aj na otvorený trh s učebnicami, testovanie žiakov či podporu cirkevných škôl. Svoje dojmy z rozhovorov zhrnul aj arcibiskup Bernard Bober:

„Čo vidím v novom, tak je to práve to, že nechce uniformované riadenie tohto rezortu, ale vidím, že je to mladý a rozhľadený človek s otvorenou mysľou a skvelými nápadmi. Teraz tu ešte nie je toľko času, aby sme si povedali, že to, čo hovorí, sa už aj plní, ale chce to napĺňať. Takže verím, že dokáže svoje myšlienky oprieť o štyri roky svojho fungovania.“

Dôležitou otázkou, ku ktorej sa minister školstva vyjadril, bol aj prístup súkromných a cirkevných škôl k finančným fondom. Hovorí minister Branislav Gröhling:

„Toto je nastavenie, ktoré budeme do budúceho programového obdobia určite meniť a budeme dávať možnosť všetkým zriaďovateľom, aby mohli čerpať finančné prostriedky, lebo tak, ako som spomínal, ja nevidím rozdiel, že jedni by mohli a druhí by nemohli, pretože všetci vychovávame deti a je na rodičoch, aby sa rozhodli, že do ktorej školy dajú svoje dieťa, tým pádom štát by mal podporovať všetkých.“

Minister školstva po tomto stretnutí navštívil aj Gymnázium svätej Moniky, kde tiež absolvoval prehliadku školy, prihovoril sa cez školský rozhlas žiakom a absolvoval diskusiu s riaditeľom a pedagógmi.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021