Kard. Parolin zdôrazňuje kontinuitu medzi Františkom a Benediktom

TK KBS, kap, sga, ml; pz | 04. 09. 2020 06:55Rím 4. septembra (KAP) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin odmieta dohady o rozdieloch medzi pápežom Františkom a jeho predchodcom Benediktom XVI. Ich vzťah je skôr charakterizovaný „kontinuitou v Učiteľskom úrade a osobitosťami v pastorácii“, píše druhý muž vo Vatikáne v novej knihe o dvoch pápežoch, ktorá vyšla tento týždeň v Taliansku.

Vo svojom predhovore ku knihe pod názvom „Jedna Cirkev“ kardinál Parolin uvádza, že v prvom rade je medzi Františkom a jeho predchodcom „živá vzájomná blízkosť“. Dielo obsahuje šestnásť vedľa seba publikovaných príhovorov Františka a Benedikta XVI., ktoré má vo všeobecnosti katechetický charakter. V knihe sú zahrnuté témy ako viera, Cirkev, rodina, modlitba, pravda, spravodlivosť, milosrdenstvo a láska. Mnohé z textov sú prevzaté z týždenných generálnych audiencií oboch pápežov. Kniha má 270 strán a vyšla vo vydavateľstve Rizzoli.

Myšlienka tohto projektu sa zrodila ešte v roku 2014, povedal pre denník Avvenire bývalý šéf vatikánskeho vydavateľstva Giuseppe Scotti. Impulzom boli často veľmi odlišné reakcie mnohých diskutérov ohľadom vtedy zvoleného nového pápeža. Niekoľko pozorovateľov, ktorí boli nadšení jeho osobným štýlom, žaslo nad tým, ako tento Argentínčan údajne priniesol zlom do Učiteľského úradu svojho predchodcu.

Keďže G. Scotti pôsobil súčasne vo Vatikánskom vydavateľstve i vo vatikánskej Nadácii Benedikt XVI./Jospeh Ratzinger, mohol porovnávať texty emeritného pápeža s textami Františka. Projekt sa po počiatočných rokovaniach s vydavateľom zastavil a zrealizoval sa až teraz.

(Zdroj: KAP / Preložil: Stanislav Gábor)[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021