Ekumenický patriarcha Bartolomej otvoril pravoslávny cirkevný rok

TK KBS, kap, sga, ml; pz | 04. 09. 2020 06:45Istanbul 4. septembra (KAP) Ekumenický patriarcha Bartolomej I. otvoril utorkovou bohoslužbou v Katedrále svätého Juraja vo Phanare v Istanbule nový pravoslávny cirkevný rok. Prvý septembrový deň ako začiatok cirkevného roka nadväzuje na tradíciu rímskeho daňového termínu, ktorým sa začínal finančný rok. Pravoslávna cirkev si 1. septembra osobitným spôsobom uctieva samotného Ježiša Krista, ale pripomína si aj svätého Simeona Stĺpnika (jedného z najdôležitejších sýrskych svätcov) a 40 mučeníkov Adrianopolu, ktorí zomreli za cisára Licínia.

Ako zvyčajne sa pred 1. septembrom konalo zasadanie Svätej synody ekumenického patriarchátu, a to najprv v Trojičnom kláštore na ostrove Halki a následne v pondelok vo Phanare. Svätá synoda zvolila biskupa Dimitria z Thermy za nového metropolitu metropolie Metres a Athyra (táto metropolia vo východnej Trácii dnes existuje už len na papieri). Okrem toho boli vymenovaní traja noví pomocní biskupi do Mexika na pomoc metropolitovi Athenagorasovi (Anastasiadisovi), sú nimi biskupi: Isichios Thanos, Athenagoras Saul Alfonso Perez Galvis a Timoteo Luis Antonio Torres Esquivel. Ich vymenovanie odzrkadľuje dramatický rozmach Pravoslávnej cirkvi v Mexiku.

Skutočnosť, že Svätá synoda sa mohla znovu spolu zísť, pripisuje veľkú váhu cirkvám v diaspóre, a to či už v starej alebo novej. Členmi tohto dvanásťčlenného grémia sú totiž na najbližšie obdobie aj metropoliti Mexika, Švédska, Austrálie a Švajčiarska. Po skončení zasadania predsedal Bartolomej I. v Katedrále svätého Juraja kanonizácii troch mníchov z Athosu – Daniela Katounakiotisa, Efraima Katounakiotisa a Iosifa Isichastisa, ako aj metropolitu Kallinikosa (Poulosa) z Edessy a Pelly (1918 – 1984).

Na zasadaní Svätej synody boli prítomní najvýznamnejší biskupi z diaspóry. Americký arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) informoval o postupe stavebných prác na novom pravoslávnom Chráme svätého Mikuláša na Ground Zero v New Yorku. Starý chrám bol totiž zničený pri teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v roku 2001.

Arcibiskup tiež v Konštantínopole pokrstil syna mladého významného ukrajinského poslanca Svjatoslava Juraša (je synom spolubojovníka bývalého prezidenta Petra Porošenka, patrí do Zelenského strany „Sluha ľudu“ a pomáhal organizovať medzinárodné mediálne centrum na Majdane). Patriarcha Bartolomej požehnal dieťa i jeho rodičov, ktorí sa cirkevne zosobášili v Konštantínopole.

Cirkev založená na krvi mučeníkov

Parížsky metropolita Emmanuel (Adamakis), ktorý bol minulý týždeň v Kyjeve, slávil božskú liturgiu v Chráme Panagia Souda v štvrti Ayvansaray južne od údolia Zlatý roh. Vyzdvihol historický Boží dom ako „znak života a sily pravoslávia“, ktoré sa ukazuje v údolí Zlatého rohu, ako aj u všetkých pravoslávnych kresťanov, počnúc od „dlho trpiaceho Phanaru“, až po farnosti Ekumenického patriarchátu po celom svete, v Európe i Oceánii, v Severnej i Južnej Amerike.

Metropolita Emmanuel doslova uviedol: „Aj najmenšia a najchudobnejšia farnosť v Indii je slávou a pýchou ekumenického patriarchátu. A to nemôže nikto vymazať z histórie, bez ohľadu na to, koľko kameňov ešte bude hodených, či koľko mozaík bude ukrytých pod vrstvami omietky, alebo koľko fresiek bude zakrytých farebnými kobercami. Verím, že sa tým posilní naša viera a náš ekumenický patriarchát neutrpí ujmu, ale sa zveľadí. Keď sa zničí alebo znesvätí nejaký chrám, pravoslávie sa neponosuje, ale prekvitá a prináša ešte viac ovocia.“ Nikdy by sme nemali zabúdať na to, že Cirkev bola založená na krvi mučeníkov „a na bolesti a utrpení kresťanov“.

Pôvodne mal prísť na začiatok nového cirkevného roka do Konštantínopolu aj jeruzalemský patriarcha Theophilos III. Medzi ním a Bartolomejom došlo v minulosti k silnému napätiu kvôli rozdielnym názorom na novú „Ukrajinskú pravoslávnu cirkev“. Jeruzalemský patriarcha však musel cestu zrušiť, pretože niektorí členovia „Bratstva Božieho hrobu“, ktoré spravuje Sväté miesta a z ktorého radov pochádza väčšina biskupov Jeruzalemského patriarchátu, mali pozitívny test na Covid-19. Biskupi Svätej zeme vrátane patriarchu sa preto rozhodli prijať potrebné opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia vírusu, vrátane 14-dňovej karantény všetkých nakazených i tých, ktorí s nimi prišli do kontaktu.

Bartolomej I. adresoval Theophilovi III. priateľský list, v ktorom vyjadril svoje spolucítenie s biskupmi: „Všetci naši bratia vo Phanare zdieľajú starosti a utrpenie nakazených členov Jeruzalemského bratstva. Modlíme sa k lekárovi tela a duše, aby všetci čoskoro vyzdraveli a mohli opäť plniť svoju posvätnú úlohu byť ochrancami Svätých miest, a to pod Vaším pevným vedením a otcovskou starostlivosťou“ (Zdroj: KAP / Preložil: Stanislav Gábor).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021