Izraelskí archeológovia pri Tábore našli 1300 rokov staré múry kostola

TK KBS, ekai, kn, ml; pz | 03. 09. 2020 12:45Izrael 3. septembra (E-kai) Niekoľko kilometrov od vrchu Tábor objavili izraelskí archeológovia 1300 rokov staré múry kostola. Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA) oznámil, že pri príprave detského ihriska v mestečku Kfar Kama bol objavený chrám s rozmermi 12 x 36 metrov. Podľa týchto informácií na rozdiel od väčšiny kostolov má tento namiesto jednej až tri apsidy.

Kostolná loď a chodby boli pokryté mozaikami, ktorých farebné dekorácie so zemepisnými vzormi a červenými, modrými a čiernymi kvetmi sa zachovali dodnes. Kostol pravdepodobne patril k veľkému kláštornému komplexu. Vedľa chrámu boli objavené aj steny niekoľkých miestností.

Podľa IAA budú čoskoro podrobnejšie preskúmané v rámci ďalšieho výskumu.

Už v 60. rokoch bol v mestečku Kfar Kama nájdený kostol. Profesor Moti Aviam z Kinneret Academic College, ktorý sa zúčastnil na archeologických vykopávkach, uviedol, že to bol pravdepodobne dedinský kostol, ale teraz bol objavený kláštor z rovnakého obdobia. Tento nový objav zdôrazňuje dôležitosť kresťanskej dediny na úpätí vrchu Tábor.

Vrch Tábor je vysoký 588 metrov. Leží v polovici cesty medzi Nazaretom a Galilejským morom a je viditeľný z diaľky. Ako hovorí evanjelium, toto je miesto Pánovho premenenia. Františkánsky kostol a kláštor na vrchole sú jedným z najdôležitejších a najpopulárnejších cieľov pre pútnikov a turistov, ktorí sem prichádzajú (Zdroje: E-kai / Katolícke noviny).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021