Konfederácia politických väzňov Slovenska pripomenie výročie PTP

TK KBS, psa, ml; pz | 02. 09. 2020 13:55Žilina 2. septembra (TK KBS) Konfederácia politických väzňov Slovenska si vo štvrtok 3. septembra 2020 o 13:30 pietnou spomienkou pripomenie 70. výročie vzniku PTP (pomocných technických práporov - vojenských táborov nútených prác) pri centrálnom pamätníku PTP v Sade na Studničkách v Žiline.

Predtým o 12:00 bude svätá omša v Katedrále Najsvätejšej Trojice, ktorej hlavným celebrantom bude vojenský kaplán v Žiline Mikuláš Jančuš. Program pietnej spomienky bude tvoriť kladenie vencov za účasti čestnej stráže, štátna hymna SR, prejavy a hymnická pieseň, informoval predseda Konfederácie Peter Sandtner.

PTP existovali v rokoch 1950-1954 a ako tzv. politicky nespoľahliví do nich narukovali predovšetkým synovia roľníkov a živnostníkov, kňazi, bohoslovci a rehoľníci, prepustení politickí väzni a ich synovia, študenti, vylúčení zo štúdiá a mnohí iní. Niektorí dodnes nevedia dôvod zaradenia do PTP, stali sa jednoducho obeťou udania alebo negatívneho posudku z rodnej obce.

Počas výkonu základnej vojenskej služby v PTP nedostali do ruky zbraň, ale museli vykonávať nútené práce v baniach, v stavebníctve, v lomoch, v lesoch a podobne. Vojenská služba im bola predlžovaná na neurčito formou výnimočných vojenských cvičení a ak chceli byť prepustení, museli podpísať, že budú ešte rok alebo dva roky pracovať v bani ako civilní zamestnanci.

Do PTP narukovali aj starší muži, nezriedka aj otec so synom, dokonca aj frontoví vojaci a dôstojníci, ktorí už mali vojenskú službu za sebou. Po prepustení boli bývalí príslušníci PTP naďalej ľuďmi druhej kategórie, nemohli si nájsť primerané zamestnanie a dokončiť štúdiá a to často aj ich synovia a dcéry.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021