V Bratislave chystajú druhý ročník procesie z katedrály na Kalváriu

TK KBS, mar, ml; pz | 02. 09. 2020 13:01Bratislava 2. septembra (TK KBS) Farnosť Bratislava - Kalvária, ktorú spravujú bratia dominikáni, Pútnické bratstvo Sprevádzajúci a Občianske združenie Bratislavská Kalvária pozývajú v nedeľu 13. septembra 2020 na slávnostnú procesiu pri príležitosti sviatku Povýšenia sv. Kríža.

Podujatie, ktoré má podporu Bratislavskej arcidiecézy, sa začne o 14:30 pri Katedrále sv. Martina v Bratislave, odkiaľ bude sprievod pokračovať mestom až na ulicu Za Sokolovňou, kde sa o 15:45 začne pobožnosť krížovej cesty. O 16:00 bude požehnané obnovené pôvodné historické zastavenie. Program vyvrcholí svätou omšou o 17:00 v Kostole Panny Márie Snežnej. Zastavenie požehná a hlavným celebrantom svätej omše bud farár Dómu sv. Martina Peter Slepčan.

Bratislavská Kalvária na Kalvárskom vrchu bola postavená medzi prvými v Uhorsku. Práve 14. septembra 1694 niesli z Dómu sv. Martina v procesii základný kameň kostola Povýšenia sv. Kríža, ako pripomenutie na slávnu bitku pri Viedni 1683. Túto udalosť si chcú iniciátori akcie pripomínať každoročne. Na mieste pútnické bratstvo Sprevádzajúci pravidelne organizuje krížové cesty, zároveň priestor aktívne udržiava. Dodnes sa zachovala časť pôvodnej cesty. Vrátil sa na kríž obnovený a posvätený Korpus Krista. Postupne sa realizuje ďalšia obnova - revitalizácia priestoru. Sprevádzajúci napomohli aj k založeniu občianskeho združenia Bratislavská Kalvária. Zároveň pokračuje v obnove Kalvárie. Od Bratislavskej arcidiecézy dostalo požehnanie na komplexnú pamiatkovú obnovu pôvodného VI. zastavenia Krížovej cesty na bratislavskej Kalvárii. "Veríme že spoločným úsilím sa nám podarí obnoviť postupne celú Krížovú cestu, aby bola dôstojným miestom duchovnej obnovy Bratislavčanov," hovorí TK KBS Marián Oravec z Pútnickeho bratstva Sprevádzajúci.

Viac informácii je možné nájsť na stránkach www.sprevadzajuci.sk alebo profile na Facebooku.

TK KBS informoval Marián Oravec[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021