Pápež vyhlásil na piatok 4. septembra deň modlitby a pôstu za Libanon

TK KBS, RV jb, ml; pz | 02. 09. 2020 12:49Vatikán 2. septembra (RV) Po šiestich mesiacoch sa pápež František v stredu 2. septembra opäť stretol s veriacimi na generálnej audiencii. Pri tejto príležitosti vyslovil osobitnú výzvu k solidárnosti s Libanonom zasiahnutým ťažkou krízou a vyhlásil na piatok 4. septembra celosvetový deň modlitby a pôstu za Libanon.

Vatikan, generalna audiencia, Libanon

Už pred audienciou, keď podľa svojho zvyku prišiel v predstihu medzi veriacich, pápež pobozkal libanonskú zástavu v rukách jedného z kňazov prítomných medzi pútnikmi. V závere audiencie vyslovil špeciálnu výzvu na podporu trpiacich obyvateľov Libanonu.

„Libanon nemožno nechať opustený“, zdôraznil Svätý Otec. Vyzdvihol svedectvo a symbol, ktorý táto krajina predstavuje ako „posolstvo slobody a príklad pluralizmu ako pre Východ, tak aj pre Západ“.

Zvlášť obyvateľov Bejrútu pápež povzbudil, aby neklesali na duchu a z viery a modlitby čerpali silu pri náročnej obnove z následkov nedávnej explózie. Obrátil sa aj na politikov a náboženských predstaviteľov a miestnu Cirkev vyzval k obetavosti a duchu chudoby a pokory pri preukazovaní pomoci trpiacim a upevňovaní bratstva. Pripomenul dôležitosť zachovania prítomnosti kresťanov v Libanone i v celom blízkovýchodnom regióne.

Celosvetový deň modlitby pôstu za Libanon: piatok 4. septembra

Pápež František pre všetkých veriacich vyhlásil na piatok 4. septembra celosvetový deň modlitby a pôstu za Libanon. Ako oznámil, pri tejto príležitosti vyšle do Libanonu ako svojho zástupcu kardinála Pietra Parolina, vatikánskeho štátneho sekretára, na vyjadrenie solidarity a blízkosti pápeža všetkým trpiacim.

Na záver generálnej audiencie sa Svätý Otec v tichu postojačky modlil spolu s celým zhromaždením za trpiacich v Libanone. Zem cédrov a celú oblasť Blízkeho východu zveril pod ochranu Našej Panej z vrchu Harissa.

Libanonský kňaz v poďakovaní pápežovi za jeho podporu spomenul aj hroziaci masový exodus libanonských kresťanov do zahraničia. Podľa jeho slov už 300 tisíc libanonských kresťanov predložilo svoje dokumenty s úmyslom vysťahovalectva.

Vatikan, generalna audiencia

Solidarita a cnosť viery - 5. diel katechéz „Uzdraviť svet“

Generálna audiencia sa konala pri rešpektovaní opatrení zdravotnej prevencie. Asi štyrom stovkám pútnikov, ktorí zaplnili Nádvorie sv. Damaza vo vnútornom areáli Apoštolského paláca, sa v katechéze pápež František prihovoril na tému solidarity. V kontexte boja s pandémiou zdôraznil postoj solidárnosti inšpirovaný láskou a vyzval svet k novej mentalite pamätajúcej na potreby ostatných.

Dnešná katechéza s názvom „Solidarita a cnosť viery“ bola už piatym pokračovaním cyklu „Uzdraviť svet“. Pápež František v ňom postupne rozoberá princípy sociálnej náuky Cirkvi ako duchovné a morálne podnety pre zápas s krízou spôsobenou pandémiou.

Svätý Otec sa ako zvyčajne krátko prihovoril aj skupinám veriacich z jednotlivých jazykových oblastí sveta. V príhovore k Poliakom pripomenul i nedávne 40. výročie vzniku poľského odborového a občiansko-politického hnutia Solidarnošč.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022