V Poprade slávnostne odhalili sochu patróna mesta - svätého Egídia

TK KBS, mpo, rlu, kpl, ml; pz | 02. 09. 2020 09:10Poprad 2. septembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V Poprade slávnostne odhalili sochu svätého Egídia, ktorý je patrónom mesta. Nová socha na popradskom námestí znázorňujesvätca žehnajúceho kľačiaceho kráľa. Ten sa vyzul a zložil si korunu z hlavy. Vystreleným šípom z luku v lese mieril kráľ na laň, ale trafil svätca, ktorý mu svojím požehnaním odpúšťa.

Monumentálnu sochu s výškou päť metrov odhalili na slávnosť sv. Egídia po svätej omši pri Kostole svätého Egídia.

Jan Kubos, Poprad, pozehnanie, socha, Egidius

Svätý Egídius bol po stáročia uctievaný ako patrón poľovníkov, pastierov, žobrákov či malomocných. Je pomocníkom pri búrkach a nešťastiach, pri suchu, proti požiarom, ale aj v samote. S jeho pôsobením sa spája aj viacero zázračných udalostí. „Hoci bol v samote, ešte s jedným pustovníkom, že aj tak tam chodievali ľudia, aby buď si pýtali radu do života alebo nejakú pomoc, no Egídius pomáhal. Veríme, že tá Božia dobrota, ktorá sa chce rozdávať, tak sa rozdáva cez svätých. Na svätom Egádiovi to vidíme jedinečne," povedal spišský pomocný biskup Ján Kuboš, ktorý celebroval odpustovú svätú omšu.

Sochu venoval mestu podnikateľ Ján Telenský. Dátum nebol vybraný náhodne. V tomto roku je to presne 1300 rokov od smrti svätého Egídia, ktorý zomrel 1. septembra roku 720. Autorom súšošia je Jakub Vlček. Svätý Egídius patrí k najpopulárnejším svätcom. Svedčí o tom aj množstvo jemu zasvätených kostolov a chrámov na celom svete. Na Slovensku je mu zasvätený spomínaný kostol v Poprade, aj známa Bazilika svätého Egídia v Bardejove.

-

Zdroje: Mesto Poprad / Rádio LUMEN, Katarína Plavčanová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021