Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, časopisu Rebrík a novín Slovo+

TK KBS, za, kj, pn, zv; ml | 02. 09. 2020 08:00Bratislava 2. septembra (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo Katolíckych (36/2020), časopisu Rebrík (31. ročník) a novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov. Prinášame ich anotácie.

- - - - - -

Katolícke noviny 36/2020

Katolícke noviny sa rozprávajú s riaditeľom Spolku svätého Vojtecha Ivanom Šulíkom o najnovšom ocenení, ktoré získali knihy z vydavateľstva Spolku svätého Vojtecha. Medzinárodná porota ocenila knižné veľdiela Faust a Božská komédia takzvaným dizajnovým Oscarom – prestížnou cenou Red Dot Award.

Vysvetľujú, prečo je dôležité vzdelávať sa celý život aj v duchovnej oblasti. Dôležitosť kontinuálneho naberania vedomostí o našej kresťanskej viere možno najlepšie pochopiť, ak si uvedomíme, čo kresťanská viera je a čím by mala byť pre nás osobne.

Rozprávajú sa s duchovným správcom Gymnázia svätého Andreja v Ružomberku Floriánom Volfom. Keď sa povie školský kaplán, mnohí si predstavia slávenie svätých omší v školských priestoroch, prípadne vyučovanie náboženstva. Avšak nie je to len o tom. Je to aj o duchovných rozhovoroch či rôznych školských aktivitách.

V reportáži pozývajú na návštevu farnosti Hladovka. Farnosť mala donedávna ešte filiálku Suchá Hora, ktorá je už samostatnou farnosťou. Ľudia z oboch obcí sú si však naďalej veľmi blízki. Od správcu farnosti Miroslava Žmijovského sa dozvedáme, že jeho predchodca, dnes už nebohý Jozef Golvoň, ktorý je v Hladovke aj pochovaný, sa vo veľkej miere zaslúžil o zachovanie a udržanie goralských tradícií vo farnosti.

Približujú aj každodenný život v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Prvého septembra to boli dva roky, čo bola Anna Kolesárová vyhlásená za blahoslavenú. Podľa Pavla Hudáka, rektora pastoračného centra, sa vďaka nej v spoločnosti dosť zmenila kultúra. „Mladí sa už nehanbia vydať svedectvo, že majú čistý vzťah,“ tvrdí Pavol Hudák.

Prinášajú rozhovor so Zdeňkom Sternbergom. Po mužskej línii zastupuje starý moravský a český šľachtický rod Sternbergovcov. Ako svieti trojkráľová hviezda v ich erbe, tak viera v Boha ho žiarivo sprevádzala aj počas životnej púte, aby sa nakoniec vrátil na hrad nad riekou Sázava v Českom Šternberku. Pätnásteho augusta sa dožil požehnaných 97 rokov.

Predstavujú dvojvýstavu s názvom sú... ZNENIE, ktorú otvorili 21. augusta v zrekonštruovanom zámku v Hlohovci. Svoje diela na nej predstavuje maliar Miroslav Cipár a keramikár Jozef Sušienka. Vernisáž výstavy, ktorá potrvá do 9. októbra, umelecky sprevádzalo hudobné zoskupenie Viva kvartet.

Približujú aktivity občianskeho združenia Mareena, ktoré prepája cudzincov i miestnych a pomáha cudzincom integrovať sa do slovenskej spoločnosti. Počas podujatí, ktoré sa v komunitnom centre v srdci Bratislavy organizujú, sú pracovníci Mareeny často svedkami toho, ako dokáže jedlo, hudba a záujem o druhých spojiť ľudí.

Katolícke noviny na začiatku školského roka uverejňujú pre školákov rozvrh hodín s modlitbou k svätému Vojtechovi.

Ponúkajú aj úryvok z diela Marcela Pagnola Jak voní tymián.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

- - - - - -

Časopis Rebrík

Deti mávajú krásne sny o tom, čo by raz chceli dosiahnuť – kým sa však stanú dospelými, na svoje sny zabudnú, alebo prvé prekážky zmenia ich smerovanie. Téma septembrového Rebríka – Choď za svojím snom – sa usiluje viesť čitateľov k tomu, aby sa svojich snov nevzdávali a robili všetko pre to, aby ich dosiahli. Pomôcť im v tom môže aj príklad ľudí (sv. Jozefa Kupertínskeho, Henryho Forda, Marie Curie-Sklodowskej a Michaela Edwardsa), ktorí po niečom veľmi túžili a vytrvalo kráčali za svojím snom, až ho dosiahli.

Sny o povolaniach majú aj deti z rôznych afrických krajín. V Rebríku sa dočítate, aké sú povolania, o ktorých najčastejšie snívajú. Rubrika Cesta lásky je venovaná pre prvoprijímajúce deti, ale aj pre všetky deti, ktoré chcú počúvať Ježiša a premýšľať nad tým, čo hovorí. Je tvorená s využitím prvkov Katechéz Dobrého pastiera. V septembri sa deti dozvedia, ktoré je najväčšie prikázanie. O svätých, ktorých ikony nájdeme v gréckokatolíckych chrámoch, hovorí rubrika Svätý z ikony. V septembri predstavujeme sv. Jána Zlatoústeho.

Spolu s vystrihovacou prílohou Hľadaj povolania sa čitatelia dobre zabavia pri kombinovaní rozličných častí oblečenia pre rozličné povolania. Na deti sa už teší nový kamarát Guľko, ktorý v komikse Guľkove príbehy porozpráva o táborovej nočnej hre. Viac už z tohto napínavého príbehu neprezradíme – určite sa radi prečítate na poslednej strane septembrového Rebríka.

Časopis REBRÍK si môžete objednať na: objednavky@rebrik.sk alebo www.rebrik.sk/objednavky/

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák

- - - - - -

Slovo +

Septembrové číslo novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov vychádza opäť v tlačenej podobe. Máme byť svetlom sveta a soľou zeme. Je to na nás vidieť? Svietime a chutíme tomuto svetu?

Ako môžeme prinášať svetu svetlo a chuť? Máme pre vás 77 tipov, ako byť svedectvom viery v rôznych rovinách našich životov a životných situáciách. Rovnakú otázku sme položili aj známym osobnostiam z oblasti politiky, podnikania, školstva, umenia či zdravotníctva. Ako sa im darí prinášať kresťanské hodnoty na miesta, kde pôsobia? Prinášame tiež krátke zamyslenie alebo parafrázu, ako nás Ježiš pozýva byť svetlom a soľou. V novinách nájdete tiež rozhovor s pátrom Jánom Hríbom, ktorého poznajú stovky detí vďaka detským svätým omšiam vysielaným online v čase, kedy boli kostoly zavreté.

Špeciál+ novín sa venuje stratenej generácii. Prečo mladí, alebo aj starší ľudia žijú osamelo? O fenoméne stratenej generácie sme sa rozprávali so psychológom a riaditeľom internetovej poradne pre mladých IPčko.sk Marekom Madrom a kňazom Branislavom Kožuchom, predsedom Inštitútu pre podporu a rozvoj mládeže – V.I.A.C. Ako vyzerá deň na záchranke? Prečítajte si zaujímavú reportáž nášho šéfredaktora Martina Ližičiara, ktorý na jeseň minulého roka strávil deň v službe so záchranárom Viliamom Dobiášom.

Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

TK KBS informovala Zuzana Verešová

- - - - - -[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021