Slovensko si pripomína druhé výročie blahorečenia Anny Kolesárovej

TK KBS, ako; ml | 01. 09. 2020 12:05Bratislava 1. septembra (TK KBS) Od blahorečenia Anny Kolesárovej uplynuli prvý septembrový deň presne dva roky. Toto výročie si pripomenuli v jej rodisku vo Vysokej nad Uhom.

"Dnešné ráno sme si uvedomili výnimočnosť tohto dňa. Je tomu presne dva roky, čo sme sa nachádzali na košickom štadióne v dave 30 000 ľudí, keď prebiehala slávnosť blahorečenia našej Anky Kolesárovej. Všetky spomienky zo slávnosti sa v nás oživili a to tým, že s blahoslavenou Ankou máme veľmi úzky vzťah. Zakúšame spoločné kráčanie každým dňom," píše na stránke annakolesarova.sk rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej Pavol Hudák. Pútnické miesto Anky Kolesárovej Vysoká nad Uhom je podľa jeho slov "stále nabité atmosférou neopísateľnej radosti a Božieho pokoja zasahujúceho všetkých pútnikov." Anna Kolesárová bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápeža Františka zastúpil kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Druhé výročie si v nedeľu i dnes pripomenuli vo Vysokej nad Uhom. V úvode dnešnej "rannej svätej omše sme zaspievali hymnus blahoslavenej Anky, čítania nás opäť zaviedli k uvedomeniu si vnútornej krásy človeka, seba hodnoty a k vytvoreniu zdravých hodnotových rebríčkov. Znalec pozná cenu perly a preto je ochotný zaň dať všetko. Buďme znalcami života, aby sme si uvedomili posvätnosť vlastného tela, srdca a medziľudských vzťahov. Pripomenuli sme si tiež výrok emeritného otca arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča, ktorý zaznel na 2. púti radosti v júli 1999 na adresu Anky Kolesárovej: „Diamant v zemi nezhnije“. Buďme Bohu vďační za blahoslavenú Anku Kolesárovú, ktorá svojou jednoduchosťou a mladosťou i vnútornou krásou vstúpila do príbehov mnohých ľudí," dodal na webstránke Pavol Hudák.

Do rodiska blahoslavenej Anny putujú už vyše dvadsať rokov mladí z celého Slovenska i zahraničia. Od roku 1999 sa tam konajú púte radosti. Veková hranica pútnikov sa rozšírila aj na staršiu generáciu, ktorá je na toto miesto „priťahovaná“ zvlášť po blahorečení Anny Kolesárovej, ktorá sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Vzniklo o nej viacero diel. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Anna Kolesárová bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku blahoslavenej na 20. november. Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom, v rodisku blahoslavenej Anny, panny a mučenice, bol ustanovený za pútnické miesto. V kostole sa nachádza hlavný relikviár s ostatkami bl. Anny Kolesárovej. Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej i o procese jej blahorečenia je možné nájsť na webovej stránke annakolesarova.sk.

Súvisiace odkazy:

Slávnosť blahorečenia (1. septembra 2018) - Záznam TV LUX

Hymnus k Anne Kolesárovej - Záznam TV LUX

Vzniklo o Anne Kolesárovej[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021