V Roháčoch pamätali na zomrelých a žijúcich kuriérov Božieho slova

TK KBS, edu, ml; pz | 31. 08. 2020 10:12



Zuberec 31. augusta (TK KBS) V Roháčoch si aj tento rok poslednú augustovú sobotu pripomenuli zomrelých a žijúcich "kuriérov Božieho slova". Ide o množstvo kňazov a laikov zo Slovenska a Poľska, ktorú v rokoch komunistického režimu medzi obomi krajinami tajne prenášali náboženskú literatúru a Sväté Písmo.

Slovenská katolícka cirkev bola počas komunizmu prenasledovaná a mala veľmi obmedzené možnosti pôsobenia. V jej štruktúrach neboli biskupi, zakázané boli vysviacky kňazov, tak isto ako aj vydávanie náboženskej literatúry. Pomoc prichádzala z cudziny, do veľkej miery z Poľska, odkiaľ bolo vďaka úsiliu viacerých ľudí prinesených na Slovensko stovky tisíc výtlačkov Biblie, modlitebných kníh, katechizmov a kníh, ktoré vydávali slovenskí emigranti.

  

"V poslednú augustovú sobotu sa tradične slávila svätá omša za zomrelých a žijúcich kuriérov Božieho slova („pašerákov“ náboženskej literatúry) na hraničnom vrchu Lúčna medzi Poľskom a Slovenskom v Roháčoch. Hlavný celebrant svätej omše bol Mons. Viliam Kurilla (tiež "kuriér"),  koncelebranti Paweł Bartula (farár z farnosti Najsvätejšieho Srdca Pána Ježiša z Muchówky – Poľsko) a Ján Knapík," uviedla pre TK KBS Eva Dubovanová. Na svätej omši zúčastnilo 47 účastníkov zo Slovenska a Poľska. Tradíciu týchto svätých omší udržiava Ján Bistar a Mons. Viliam Kurilla, rodáci zo Zuberca.

Zuberec, Rohace, Lucna, svata omsa, pasovanie, literatura

"Duchovný otec Ján Knapík vyzval účastníkov k pravdivosti voči Bohu, pričom by sme mu mali predložiť, čo cítime, svoje ťažkosti a svoje prosby. Je dôležité, byť úprimní voči svojim blízkym. No najťažšou vecou je byť pravdivý vo verejnom priestore. Nebáť sa povedať pravdu aj napriek tomu, že nám hrozí nejaký postih, výsmech ba niečo horšie. Na koniec svätej omše nás Mons. Kurilla upozornil, že za totality nosili literatúru s Božím slovom „pašeráci“, teraz je na nás , aby sme Božie Slovo do spoločnosti prinášali my," dodala pre TK KBS Eva Dubovanová.

Tradícia spoločného slovensko-poľského stretávania na vrchu Lúčna (Grzesz) vznikla v roku 1990. Koná sa vždy poslednú augustovú sobotu. Vrcholným bodom stretnutia je vždy svätá omša. Viacerí z pamätníkov už odišli do večnosti, napríklad Vlado Jukl, Janko Hencovský, Vlado Javorský či Marian Stepanowicz. Výstup na Lúčnu trvá dve až tri hodiny.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024