Pápež telefonoval do Mozambiku na pomoc terorizovanému regiónu

TK KBS, RV zk; ml | 21. 08. 2020 18:41Vatikán 21. augusta (RV) Telefonátom do Mozambiku vo štvrtok 20. augusta pápež František vyjadril blízkosť obyvateľom severnej časti regiónu Cabo Delgado, kde ozbrojené násilie zo strany džihádistov a nejasných záujmových skupín dramaticky vyhrotilo humanitárnu situáciu. Biskupovi jednej z najviac trpiacich mozambických diecéz vyjadril Svätý Otec podporu v jeho zásadovom postoji za spravodlivosť a pokoj napriek vyhrážkam smrťou, ktorým čelí.

Biskup mozambickej diecézy Pemba Mons. Fernando Lisboa, ktorý je brazílskeho pôvodu, už viackrát pozdvihol svoj hlas na obranu chudobných z oblasti Cabo Delgado, za čo sa mu dostalo mnoho kritiky i viacerých vyhrážok smrťou.  Na margo pápežovho gesta hovorí:

„Prijal som telefonát od pápeža, ktorý ma veľmi uistil a utešil. Pápež v ňom vyjadril svoju veľkú blízkosť biskupovi a ľuďom regiónu Cabo Delgado. Svätý Otec povedal, že sleduje udalosti s veľkými obavami a že sa za nás neustále modlí. Tiež mi povedal, že ak by bolo ešte niečo, čo pre nás môže urobiť, nemáme sa báť ho o to požiadať. Je pripravený kráčať po našom boku.“

V roku 2010 boli v spomínanej pobrežnej oblasti Mozambiku objavené najväčšie ložiská zemného plynu v Afrike. Tie priťahujú obrovských investorov pre prípadnú ťažbu, v regióne poznačenom chudobou a marginalizáciou však dochádza k neustálym a vzrastajúcim útokom džihádistov a iných ozbrojených skupín. Už od roku 2017 trpí táto časť Mozambiku ozbrojeným násilím s množstvom mŕtvych a tisíckami vysídlených. Výsledkom je atmosféra strachu v celom regióne Cabo Delgado.

Biskup Fernando Lisboa zároveň pápeža podrobne informoval o situácii v prístavnom meste Mocimboa da Praia okupovanom džihádistickými militantmi spojenými s ISIS-om. V regióne pôsobia aj somálski militanti z Al Šabáb, nie je však úplne jasné, kto stojí za útokmi v Cabo Delgado. Biskup Svätého Otca oboznámil aj s tým, že v spomínanom prístavnom meste zmizli dve rehoľné sestry z Kongregácie sestier sv. Jozefa, o ktorých sa doteraz nič nevie.

Počas telefonátu sa biskup Lisboa zvlášť poďakoval Svätému Otcovi za to, že spomenul Cabo Delgado aj vo svojom veľkonočnom prejave Urbi et Orbi: „Povedal som pápežovi: Svätý Otec, Vy ste umiestnili Cabo Delgado na mapu sveta. On jednoducho odpovedal: „Che bello!“ – Aké pekné!“ Po pápežovej veľkonočnej výzve v prospech Capo Delgado začalo spolupracovať na pomoci v regióne viacero rehoľných kongregácií a humanitárnych organizácií. Pripomeňme, že pápež František navštívil Mozambik v septembri minulého roku.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021