"Meno Andreja Paulinyho, SDB je vo svete dosť známe. My na Slovensku a v jeho rodnom meste Rajec až teraz po rokoch zisťujeme, že sme o ňom vedeli pomerne málo. To sa potvrdilo i po vydaní zborníka Veľký muž z malého mesta, ktorý bol počas roka a pol spolu s prednáškou o donovi Paulinym a výstavou jeho grafických diel súčasťou projektu – odhaľovania jeho osobnosti. Ľudia, ktorí si knižku prečítali, neskrývali údiv nad tým, že hoci otca Andreja vcelku poznali, nevedeli, čo všetko v Turíne a Ríme pre našu vlasť robil a aký bol všestranný talent," uviedla pre TK KBS Alena Rybárová. "Keď maľoval obrázok rajeckého Kostola sv. Ladislava, nad ktorým je Panna Mária a pri kostole je i múr, určite sa mu ani nesnívalo, že raz na ňom bude tabuľa venovaná práve jemu. V tomto roku, kedy si pripomíname 95. výročie od jeho narodenia nastal čas, aby sme trošku z tej jeho skromnosti odtiahli závoj," dodala.
Na túto príležitosť si do farnosti pozvali rektora Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde don Andrej dlho pôsobil. Na slávnosti nechýbal zástupca z radov jeho žiakov Michael Kaňa, salezián don Ján Tocký, rodinní príslušníci a priatelia. Po slávnostnej sv. omši, príhovore a hudobnom doprovode odkryli novú informačnú tabuľu.
"Okrem fotografií, jeho diel a textu je tu napríklad možnosť si vypočuť cez QR kód rozprávanie ako don Andrej utekal po Barbarskej noci na slobodu do zahraničia. Nachádza sa tu tiež jedna fotografia s mládežou zo Slovenského gymnázia Antona Bernoláka v Ríme, kde don Andrej dlhé roky pôsobil ako pedagóg a formoval chlapcov slovenských emigrantov. Túto fotografiu som prednedávnom dostala od dona Štefana Turanského, ktorý náhle, štyri dni pred touto našou slávnosťou zomrel. Dával mi ju so slovami: „Hľadáte, kde som ja? Ja som tam predsa ten najkrajší.“ Don Štefan tu plánoval byť s nami. Môžeme povedať, že istým spôsobom sa mu to aj takto podarilo," informovala Alena Rybárová.
"Chcem poďakovať jemu i mnohým ďalším, ktorí pomáhali najrôznejšími spôsobmi priblížiť život a dielo otca Andreja, ktorý 42 rokov pre nás pracoval z exilu v Taliansku a po páde režimu 12 rokov z našej vlasti. Nech teda táto tabuľa slúži nám, ale i návštevníkom mesta Rajec a nech nás inšpiruje pripomenúť si ďalších našich velikánov, ktorí si zaslúžia opätovné odkrytie ich mena," dodala Rybárová.