Katolíkov v Libanone podporia gréckokatolíci mimoriadnou zbierkou

TK KBS,ml, rp; rp | 14. 08. 2020 10:57



Bratislava 14. augusta (TK KBS) Vo všetkých farnostiach Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku bude v nedeľu 30. augusta spoločná mimoriadna zbierka na podporu východných katolíckych kresťanov sužovaných následkami výbuchu v Bejrúte. Vyhlásil ju prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ po spoločnej dohode s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, apoštolským administrátorom Košickej eparchie a vladykom Petrom Rusnákom, bratislavským eparchom.

Už je to viac ako týždeň, keď v libanonskom hlavnom meste Bejrút ničivá explózia pripravila o život viac ako 170 ľudí, tisíce zostali ranených a viac ako 300 000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Tlaková vlna po výbuchu poškodila viaceré katedrály a chrámy a doslova znefunkčnila tri z piatich veľkých nemocníc v Bejrúte.

Hneď po tejto udalosti vyjadrili svoju spoluúčasť s libanonskými veriacimi aj hierarchovia gréckokatolíckej cirkvi. Metropolita Ján Babjak SJ adresoval svoju blízkosť melchitskému patriarchovi Youssefovi Absimu, ktorého uistil o svojich modlitbách a blízkosti s jemu zvereným ľudom. „Modlím sa za obete tohto nešťastia a za ich príbuzných, taktiež za všetkých zranených, či ľudí, ktorí prišli o svoj domov. Nech svetlo Kristovho Premenenia prevedie aj Váš ľud z tohto nešťastia a Otcov hlas, ktorý zaznel na hore Tábor, nech je pre každého Vášho veriaceho uistením, že v Kristovi sme sa všetci stali Božími milovanými deťmi,“ napísal v liste patriarchovi metropolita Ján Babjak. Slová modlitby, povzbudenia a útechy smeroval k libanonskému ľudu aj vladyka Cyril Vasiľ SJ: „Nech nadovšetko milosrdný Boh vo svojej láske k človeku, na orodovanie  tej, ktorú ľud Libanonu uctieva v jej svätyni na Harisse nad Bejrútom, ako Našu Pani Libanonu, udelí posilu a útechu všetkým, ktorí boli postihnutí touto tragédiou, najmä stratou, či zranením svojich najbližších a rovnako nech dá svoju silu a múdrosť všetkým zainteresovaným na odstraňovaní jej následkov.“

V Libanone pôsobia viaceré východné katolícke cirkvi a priamo v Bejrúte majú sídlo tri patriarcháty. Najpočetnejšia je maronitská cirkev (pôvod v antiochijskej tradícii) ktorú vedie patriarcha Béchara Boutros kardinál Raï, ďalej je to sýrska katolícka cirkev (taktiež antiochijská tradícia) na čele ktorej je Ignace Joseph III. (Ephrem) Younan a trojicu patriarchálnych sídelných cirkví uzatvára arménska cirkev (arménska tradícia) ktorej predsedá Grégoire (Krikor) Pierre XX. Ghabroyan. Druhé najpočetnejšie zastúpenie veriacich v Libanone má Melchitská gréckokatolícka cirkev (byzantská tradícia), na čele ktorej je patriarcha Youssef (Joseph) Absi. Melchitský patriarcha Youssef Absi sídli v sýrskom Damasku, ale počas roka sa viackrát zdržiava aj v rezidencii v Bejrúte. Patriarcha minulý rok navštívil aj Slovensko a okrem oficiálnych štátnych prijatí sa zúčastnil aj na archieparchiálnej odputovej slávnosti v Litmanovej a taktiež navštívil aj metropolitné sídlo gréckokatolíkov v Prešove.

Melchitská gréckokatolícka cirkev je súčasťou Katolíckej cirkvi a patrí medzi 23 východných katolíckych cirkví, podobne ako aj Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku.

Počtom veriacich (cca. 1,6 milióna) je štvrtou najväčšou východnou cirkvou. Spomedzi cirkví pochádzajúcich z byzantskej tradície je po Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (cca. 4,5 milióna veriacich) druhou najväčšou. Sídlo patriarchátu je v Damasku v Sýrii.

Melchitská gréckokatolícka cirkev vznikla vyčlenením z Gréckeho ortodoxného patriarchátu v Antiochii v roku 1729, kedy bol Cyril VI. uznaný Svätým Otcom za katolíckeho patriarchu Antiochie.

-

Zdroj: ISPA a Bratislavská eparchia



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024