Na Starých Horách oslávia 30. výročie vyhlásenia chrámu za baziliku

TK KBS, kbubb,rp; ml | 03. 09. 2020 14:15Staré Hory 13. augusta (TK KBS) Na Starých Horách si pripomenú 30. výročie vyhlásenia miestneho Chrámu Návštevy Panny Márie za Baziliku minor (z roku 1990).

Kancelária Biskupského úradu v Banskej Bystrici pri tejto príležitosti pozýva veriacich na slávnostnú svätú omšu, ktorá bude v sobotu 5. septembra 2020 o 10:30 na Starých Horách.

Hlavným celebrantom bude banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec, kazateľom cirkevný historik – dekan farár Gabriel Brendza. Rádio LUMEN odvysiela svätú omšu v priamom prenose. Na mieste bude aj stánok Rádia LUMEN.

Basilica minor (bazilika menšia) je pápežský čestný titul pre významné kostoly na celom svete. Prvým chrámom s týmto titulom sa apoštolským breve pápeža Pia VI. (27.6.1783) stala Bazilika svätého Mikuláša v Tolentine.

Dekrét Baziliky Návštevy Panny Márie na Starých Horách bol Kongregáciou pre Boží kult podpísaný 1. augusta 1990 v Ríme. Slávnostná promulgácia a vyhlásenie baziliky minor na Starých Horách sa konalo 15. septembra 1990 za účasti približne 12 000 veriacich.

Tradícia pútí na Staré Hory je podľa ústneho podania taká stará ako je starý starohorský kostol a zároveň odkedy je v ňom aj milostivá socha Panny Márie. Pútnici príchádzali na Staré Hory už v 15. storočí.

Na mieste, kde je studnička, obyvatelia Starých hôr počas občianskych nepokojov v 17. storočí ukryli sochu Panny Márie. V roku 1711 ju vykopali a v slávnostnom sprievode priniesli na oltár. Na pamiatku jej ukrytia vyvesili na mieste obraz Panny Márie. V 19. storočí priniesol prameň Studničky uzdravenie vtedajšiemu farárovi Matejovi Hrivňákovi, ktorý z vďačnosti dal Madone vyhotoviť dôstojný stánok a zároveň sa tiež upravila cesta k studničke. 28. júna 1942 bolo toto vzácne miesto ale aj nová socha Panny Márie slávnostne posvätené banskobystrickým biskupom Andrejom Škrábikom.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021