Počet lekármi asistovaných samovrážd v štáte Kanada sa zdvojnásobil

TK KBS, cna, msp; ml | 31. 07. 2020 10:42



Washington 31. júla (CNA) Podľa správy vydanej kanadskou vládou sa počet Kanaďanov usmrtených pri lekársky asistovanej samovražde medzi rokmi 2017 a 2019 približne zdvojnásobil. Viac ako tretina tých, čo sa rozhodli pre „lekársky asistovanú smrť“ vyjadrilo obavy, že sú príťažou pre rodinu alebo opatrovateľov.

Prvá výročná správa o lekárskej asistencii pri zomieraní v Kanade 2019 bola publikovaná v júli. Predchádzala ju séria predbežných správ, ktoré boli publikované počas minulého roku.

V roku 2019 ukončilo svoj život prostredníctvom štátnej „lekárskej asistencie pri zomieraní“ alebo „MAID“ protokolov celkovo 5 631 Kanaďanov. Predstavuje to 2% z celkového počtu úmrtí v Kanade, čo je nárast oproti roku 2018. V roku 2018 predstavoval počet úmrtí s využitím MAID 1,12% z celkového počtu úmrtí v Kanade.

Správa konštatovala, že jedným z najbežnejších ochorení u tých, ktorí ukončili svoj život pomocou MAID bola rakovina, nasledovali dýchacie ťažkosti a neurologické ochorenia. O niečo viac ako dve tretiny tých, čo využili MAID, uviedli rakovinu ako podstatný dôvod.

Osoby, ktoré si želali MAID, museli zároveň s tým, že ich prirodzená smrť je „racionálne predvídateľná“, preukázať, že ich stav im zapríčiňuje „trvalé fyzické alebo psychické utrpenie, ktoré je pre nich neznesiteľné a nedá sa zmierniť tak, aby bolo prijateľné“.

Vo vyše tretine prípadov zomrelých s pomocou MAID sa uvádzal ako jeden z dôvodov, že sa „cítia byť bremenom pre rodinu, priateľov alebo ošetrovateľov“ a v 13,7% prípadoch bola dôvodom „izolácia a osamelosť“.

„Keď boli pacienti požiadaní, aby v doplňujúcich údajoch k žiadosti opísali povahu utrpenia, najčastejšie hovorili o ,strate schopnosti zapájať sa do zmysluplných životných činnostíʻ a následne o ,strate schopnosti vykonávať činnosti denného životaʻ, ktoré sa jednotlivo uvádzali v 82,1% a 78,1% prípadov,“ hovorí sa v správe.

„Nedostatočné tlmenie bolesti“ sa uvádzalo v 53,9% prípadov a nasledovala „strata dôstojnosti“ v 53,3% prípadov.

V štátoch USA s legálnou lekársky asistovanou samovraždou je menej ako pol percenta úmrtí dôsledkom eutanázie, čo je najnižší pomer na svete. Ak by boli kanadské čísla extrapolované na USA, približne 50 000 osôb ročne by bolo usmrtených s pomocou MAID. To by zaradilo eutanáziu medzi 10 najčastejších príčin smrti v USA, hneď pred „zámerné sebapoškodenie (sebevraždu)“ a pod choroby obličiek.

Krajiny, ktoré umožňujú svojim lekárom vykonávať eutanáziu a nedovoľujú, aby ju vykonal sám pacient, majú vyššie percento úmrtí na eutanáziu. Kanadský zákon umožňuje lekárom podať smrtiacu dávku prípravku pacientovi podobne, ako je to v krajinách, ako sú Belgicko a Holandsko. V USA si musí drogu vziať pacient sám.

Hoci Kanaďania majú možnosť sami požiť smrtiacu drogu, počet osôb, ktoré si to minulý rok zvolili, bolo „menej ako sedem“.

V roku 2019 bol priemerný vek osôb, ktoré v Kanade využili MAID, 75,2 rokov, avšak MAID využilo 103 osôb vo veku 18 – 45 rokov.

V minulom roku bolo schválených 92,2% žiadostí o MAID, z celkového počtu 7 336 žiadateľov.

Iba 3,6% osôb, ktoré boli považované za oprávnené na MAID, svoju žiadosť stiahlo.

Z tých žiadostí, ktoré boli v roku 2019 považované za neoprávnené na MAID, približne štvrtina bola zamietnutá, pretože smrť nebola „racionálne predvídateľná“ a ďalšia štvrtina bola zamietnutá v dôsledku toho, že „boli v pokročilom štádiu nevratného poklesu spôsobilosti“. Tieto požiadavky sa pravdepodobne v budúcich rokoch zmenia.

V septembri 2019 Najvyšší súd Quebecu konštatoval, že požiadavka, aby bola v prípade osoby, ktorá prijíma MAID, „racionálne predvídateľná prirodzená smrť“, je protiústavná. Kanadská vláda neskôr oznámila, že nemá v úmysle odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu, a vo februári 2020 bol predložený právny predpis nazvaný Bill C-7, ktorý mal rozšíriť kritériá pre MAID.

Okrem toho, že Bill C-7 odstránil požiadavku na rozumne predvídateľnú smrť, umožnil tiež ďalšie zdokonalenie smerníc.

Kardinál Thomas Collins, arcibiskup Toronta, vydal vo februári vyhlásenie, v ktorom kritizoval Bill C-7 za rozšírenie kritérií na MAID bez toho, aby sa rozširovala paliatívna starostlivosť.

„Kde je politická vôľa rozvinúť paliatívnu starostlivosť pre všetkých Kanaďanov? Iba 30% Kanaďanov má prístup ku kvalitnej paliatívnej starostlivosti, hoci vieme, že bolesť a osamelosť spôsobujú u trpiacich najväčší strach. Paliatívna starostlivosť môže tieto problémy vyriešiť,“ povedal Collins.

„Ak by všetci Kanaďania mali prístup k paliatívnej starostlivosti, menej by sa ich snažilo o smrtiacu injekciu. No namiesto toho, aby sa všade rozvíjala kultúra starostlivosti, ponáhľame sa v ústrety smrti na želanie,“ a dodal, že lekári sú nútení vyhovieť žiadosti na eutanáziu, pretože Kanada neuznáva právo na výhradu vo svedomí pre zdravotníkov.

„Mali by sme si nájsť čas na to, aby sme boli skutočne pri tých, ktorí sa môžu cítiť byť na okraji našej spoločnosti“, povedal Collins.

„Tých, ktorí cítia, že ich život už viac nemá hodnotu, musíme my všetci uistiť, že to vôbec nie je pravda – v každom ľudskom živote je dôstojnosť, nielen v tom mladom, zdravom a schopnom, ale, a ešte viac, v tom, ktorý je krehký a zraniteľný." (Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková)



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024