Ľudia môžu cez kampaň charity podporiť vydanie knihy "Svet bez "iných"

TK KBS, sta, skch, ml; pz | 27. 07. 2020 09:25Bratislava 27. júla (TK KBS) Slovenská katolícka charita chce v spolupráci s výtvarníčkou Luciou Doms vydať publikáciu - sériu autorských obrázkov "Svet bez "iných". Kampaň na získanie peňazí na vytlačenie 800 výtlačkov knihy rozbehli prostredníctvom portálu Startlab. Cieľom kampane je búrať mýty o migrácii, uvádza portál.

"Nový pohľad a búranie predsudkov – to je podstata nového kreatívneho projektu Sveto bez "iných". Migračné mýty, pomocou ktorého odbúravame najrozšírenejšie mýty formou krásnych a jedinečných autorských obrázkov. Slovenska katolícka charita v spolupráci s výtvarníčkou Luciou Doms vydáva jedinečnú publikáciu – sériu autorských obrázkov, ktorá sa opiera o štatistiky a fakty a poskytuje širokej verejnosti nielen umelecký zážitok, ale aj kvalitné informácie a preverené údaje," uvádza charita. Kartičky s obrázkami "Sveto bez "iných" majú krok po kroku informovať o migračných mýtoch.

Otázky a odpovede o novom projekte:

- Prečo sme sa rozhodli vydať sériu informačných kartičiek Svet bez "iných" - Migračné mýty?

Vnímame, že pravdivé informácie sú základom zdravej spoločnosti. Verejnosť v prevažnej miere preberá informácie najmä z médií a podlieha rôznym konšpiráciám či skresleným informáciám, je náchylnejšia veriť myšlienkam, ktoré rozširujú rôzne extrémistické strany a hnutia. Kartičky pomôžu predchádzaniu šírenia dezinformácie a negatívnej verejnej mienky proti všetkým kategóriám migrantov.

- Komu je určená tato séria obrázkov na kartičkách?

Predovšetkým je určená mladým zo stredných a vysokých škôl. Bude sa využívať ako pomôcka počas prednášok na tému tolerancie, empatie a vytváranie priestoru na diskusiu o migrácií. Publikáciu rozošleme aj knižniciam po celom Slovensku a tiež ju ponúkneme aj širokej verejnosti.

- Čo bráni utečencom a cudzincom rozvíjať svoj život na Slovensku?

Medzi hlavné prekážky môžeme zaradiť negatívnu verejnú mienku, nedostatky v azylovom konaní a v ochrane utečencov, prekážky v prístupe k vzdelaniu a k podnikateľským aktivitám, či deficity v oblasti rešpektu a presadzovania ľudských práv.

- Na čo bude použitá vyzbieraná suma?

Na tlač série 800 kusov autorských obrázkov "Svet bez "iných", ktorá popisuje 7 hlavných migračných mýtov. Ak by sa nám podarilo vyzbierať viac ako 2 220 eur, za ďalších 500 eur vieme zorganizovať: 5 prednášok na stredných a vysokých školách, kde si spolu so žiakmi osvojíme pozitívne formy správania sa vo vzťahu k iným kultúram.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021