Arcibiskup Zvolenský: S bolesťou prežívam požiar katedrály v Nantes

TK KBS, szv; ml | 25. 07. 2020 13:00Bratislava 25. júla (TK KBS) S veľkou bolesťou prežívam požiar nádhernej katedrály vo francúzskom meste Nantes, napísal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

"Lebo viacero indícií naznačuje, že by mohlo ísť skutočne o úmyselne založený požiar, ktorý by mohol byť prejavom nenávisti voči katolíckej Cirkvi a kresťanstvu ako takému," povedal Tlačovej kancelárii KBS po minulotýždňovom požiari, ktorý poškodil katedrálu v meste Nantes na západe Francúzska. Vyšetrujú ho ako prípad podozrenia z podpaľačstva.

"Mám nádej, že správa o požiari katedrály v Nantes sa dotkne  našich svedomí a premení sa  v nás na vedomie ešte väčšej úcty ku kresťanským koreňom našej civilizácie a k väčšiemu vedomiu potreby hodnoverného svedectva kresťanského života každého z nás," dodal arcibiskup Zvolenský.

Požiar vypukol vo vnútri gotickej katedrály, príčina nie je známa. Oheň úplne zničil organ Katedrálu svätého Petra a svätého Pavla v Nantes, ktorej stavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov.

Tento týždeň zachvátil požiar aj jednu z budov opátstva svätého Martina v Ligugé. Hasičom sa našťastie podarilo požiar včas uhasiť. Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021