Pri rekonštrukcii kostola v Liptovskom Jáne našli maľby a bohostánok

TK KBS, rp; ml | 22. 07. 2020 13:39



Liptovský Ján 22. júla (TK KBS) Pri oprave farského ranogotického kostola v Liptovskom Jáne v okrese Liptovský Mikuláš, ktorý je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi, odhalili zvyšky nástenných malieb zo 14. storočia. Našli aj pastofórium a prúty z pôvodných okien. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska miestny správca farnosti Peter Kvasňák, farský kostol je z 13. storočia. “Pre nás je to ako objavenie pokladu,” informoval s tým, že spolu s ním sa tešia z objavu aj veriaci farnosti.

V kostole nechali najskôr spraviť archeologický výskum a prieskum a na základe nich požiadali Ministerstvo kultúry o schválenie projektu na rekonštrukciu interiéru aj exteriéru chrámu. Na opravu kostola poskytol rezort 530-tisíc eur. Farnosť sa na rekonštrukcii, ktorá začala v januári, podieľa piatimi percentami z celkovej sumy projektu. Oprava kostola má byť hotová do 31. decembra 2021.

Maľby zo 14. storočia boli podľa Petra Kvasňáka prekryté omietkou a bielou farbou. Po ich odstránení archeológovia našli obraz svätého Juraja s drakom. Podľa Kvasňáka ide o najväčšiu takúto maľbu na Slovensku s rozmermi približne sedemkrát tri metre. „Najvzácnejšie však, čo sme našli, nie je nástenná maľba, ale pastofórium. Je to bohostánok z kameňa na stene. Bol zamurovaný v oknách. Je síce rozbitý, ale verím, že sa ho podarí poskladať. Ak by sa do nepodarilo, dáme vyrobiť jeho repliku,” povedal Peter Kvasňák. V stenách kostola našli aj zamurované prúty z pôvodných okien. “Chceme ich obnoviť,” dodal správca farnosti.

Veriaci v Liptovskom Jáne počas rekonštrukčných prác nemôžu kostol využívať na bohoslužobné účely. Obec pre konanie svätých omší poskytla miestny amfiteáter, kde sa liturgické slávenia konajú počas dobrého počasia. Keď je nepriaznivé počasie, využívajú miestny kultúrny dom. Evanjelický pán farár Peter Tajat zas katolíkom na bohoslužby ponúkol miestny evanjelický kostol. Peter Kvasňák ďakuje preto za podanú pomocnú ruku predstaviteľom obce i evanjelickému duchovnému.

“Moja vďaka patrí aj Karolovi Ďurianovi a Jane Pieckovej z krajského pamiatkového úradu v Žiline. Ďakujem aj architektovi Mariánovi Gočovi, ktorý má na starosť architektonickú časť rekonštrukcie a tiež Miroslavovi Vrbackému, ktorý vykonáva stavebný dozor,” dodal v rozhovore s TK KBS Peter Kvasňák.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024