Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer

TK KBS, bra; ml | 22. 07. 2020 11:08



Bratislava 22. júla (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt. Pri tejto príležitosti prinášame anotáciu čísla, ktorú spracoval Boris Rakovský.

- - -

Obsah čísla 2/2020

Kristus nás zachraňuje pred bezobsažnosťou – biblické slovo (autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Uveriť v Ješuu je spoločenská samovražda – Zatiaľ ich nie je veľa, no sú veľmi pozoruhodným náboženským fenoménom. Hovoríme o tzv. mesiánskych židoch, ktorí napriek svojim židovským koreňom a náboženstvu uverili Kristovi a prijali ho za svojho Spasiteľa a Mesiáša. Jeden z nich, Tal Robin, rozpráva o tom, aké ťažkosti musel spočiatku prekonávať, keďže v tom čase sa pre izraelskú spoločnosť takýto akt rovnal zrade, a ako na jeho konverziu reagovalo jeho bezprostredné okolie. Odvtedy sa však mnohé zmenilo a Tal i jeho priatelia dnes vydávajú svedectvo o nádeji nielen pre židov, ale aj kresťanov z krajín, za prebudenie ktorých sa oduševnene modlia. (Bc. Jakub Vrtaňa)

Ži dlho a prosperuj! – Sú kresťania, pre ktorých je utrpenie synonymom zlej a slabej viery. Veria, že ak je ich viera hlboká a správna, nemôžu trpieť žiadnym nedostatkom, čo automaticky znamená, že budú bohatí, zdraví, šťastní a úspešní. Boh im to predsa vo svojej radostnej zvesti prisľúbil. Z takejto logiky vychádza aj tzv. teológia prosperity, ktorá sa lavínovito šíri najmä v chudobnejšej a sociálne menej stabilnej časti sveta. (Mgr. Pavol Bargár, M. St., PhD.)

Život nie je žiadna demoverzia – V živote človeka sa občas udejú zmeny, ba niektoré dokonca úplne zmenia jeho smerovanie. Na vlastnej koži to zažil aj Lukáš, ktorý v rozhovore priblížil, prečo opustil rady Jehovových svedkov a čo ho prinútilo prehodnotiť jeho dovtedajšie postoje, návyky a vieru. Jednoducho, musel začať úplne odznova, čo nie každý dokáže. Preto napriek svojim pochybnostiam mnohí členovia siekt dlhé roky zápasia s myšlienkou opustiť svoje náboženské spoločenstvo. Vedia totiž, že by to pre nich znamenalo radikálnu zmenu a taktiež u nich nezriedka prevážia i obavy z budúcnosti a strach zo skľučujúcej prázdnoty. (Mgr. Albert Lučanský)

Quo vadis, mládež postmoderná? – Nedávno na Slovensku prebehol výskum, ktorý mapoval, ako sa za ostatných desať rokov zmenilo religiózne chápanie a postoje našej mládeže. Zistené výsledky sú zaujímavé aj tým, že poukazujú na niektoré súčasné postmoderné trendy a smer, akým sa uberá a v najbližších rokoch zrejme aj bude uberať spiritualita dnešných mladých ľudí. (doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.)

Magicko-ezoterické vplyvy v kontexte pastoračnej skúsenosti – V súčasnosti možno väčšmi ako v minulom industriálnom storočí rastie záujem o transcendentné, teda existenciálne otázky týkajúce sa ľudskej duše. Hoci je nadprirodzený svet a jeho spirituálny význam pre každého z nás veľmi dôležitý, existujú viaceré nebezpečenstvá prameniace zo širokého spektra magicko-ezoterického sveta, ktorý je v našej prístupnej medializačnej dobe obrovským a zvodným lákadlom. (doc. ThDr. Patrik Maturkanič, PhD.)

Líderstvo v Cirkvi – S prudkým rozmachom letničných a charizmatických cirkví vystupuje do popredia otázka vedenia týchto pomerne silno dynamicky sa rozvíjajúcich skupín. Stáť na čele a viesť akékoľvek spoločenstvo vyžaduje od jeho lídra nielen isté vodcovské danosti, ale aj zodpovednosť. Líder by mal byť pre ostatných prirodzenou autoritou. Z prostredia siekt však vieme, že tá sa dá ľahko zneužiť a nie každý tomuto pokušeniu dokáže odolať. Preto je tiež v spoločenstvách Katolíckej charizmatickej obnovy nevyhnutné, aby proces líderstva nebol živelný a zohľadňoval v Cirkvi zodpovedajúce a autentické miesto. (doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD.)

Svet biblických symbolov (1) – Symbolikou zvierat sa v minulosti takmer nikto nezaoberal. Situácia sa zmenila v priebehu posledných dvadsiatich rokov a najmä vďaka bádateľom z iných vedných odborov sa zvieratá stali plnohodnotným objektom histórie. V dnešných časoch sa stále niektoré z nich používajú ako symbol, najmä na vlajkách či športových dresoch, no v minulosti sa zvieracie symboly vyskytovali na mnohých kultúrnych miestach, kostoly a chrámy nevynímajúc. A keďže je Biblia nesmierne bohatá na symboly, v tomto seriáli si okrem symboliky zvierat postupne predstavíme aj symboliku farieb a čísel a ponoríme sa do sveta prírodných symbolov. (Mgr. Igor Janiga)

Bludné náuky pokonštantínovského obdobia (11) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti sme predstavili monoteletizmus, podľa ktorého bol Ježiš síce v plnej miere človekom, no nepôsobila v ňom ľudská vôľa; všetko, čo robil, vychádzalo výlučne z jeho božskej vôle. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. S časopisom sa je možné oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024