Medzinárodna charita: Znížte dlhy chudobným a prehodnoťte sankcie

TK KBS, RV zk, jb; ml | 20. 07. 2020 15:45



Vatikán 20. júla (RV) Znížiť dlhy chudobných krajín a prehodnotiť medzinárodné sankcie postihujúce civilné obyvateľstvo bez toho, aby priniesli zamýšľaný efekt. To je apel Medzinárodnej charity – Caritas Internationalis vyslovený pri predstavení jej výročnej správy. Na tlačovej konferencii vo Vatikáne prezident inštitúcie kardinál Luis Antonio Tagle vyjadril nádej, že ľudstvo sa spojí v solidarite.

Caritas Internationalis je celosvetová konfederácia národných katolíckych charít. Spolu s jej prezidentom kardinálom Luisom Antoniom Gokimom Taglem na konferencii vystúpili aj generálny sekretár Aloysius John, predseda Juhoafrickej charity kardinál Wilfrid Fox Napier a riaditeľka Libanonskej charity Rita Rhayemová.

Sme „jedna ľudská rodina“, pripomenul kardinál Tagle. Ako zdôraznil, na zdravotnú krízu treba odpovedať ináč, než len vzbudzovaním emócií. Potrebujeme schopnosť rázne zabojovať proti dramatickým situáciám, akými sú hlad vo svete, vojny, násilie, ktoré pošliapavajú ľudské životy a dôstojnosť osôb. A znamená to nadobudnúť inkluzívny pohľad pápeža Františka vyjadrený v encyklike Laudato si´ a angažovať sa v konkrétnych činoch, medzi ktoré patrí „okamžité globálne zastavenie bojov“.

Libanon je „v šachu“ kvôli sankciám proti Sýrii

Generálny sekretár Medzinárodnej katolíckej charity Aloysius John pripomenul, že „situácia na Blízkom východe sa za posledných šesť mesiacov drasticky zhoršila a ekonomické sankcie a embargo uvalené na Sýriu prispeli k zhoršeniu tejto tendencie“.

Libanon sa nachádza „v šachu“ aj v dôsledku dopadov sankcií uvalených na sýrsku vládu. Damask totiž predstavoval pre Bejrút prvého obchodného partnera v rámci regiónu. Aj tento príklad negatívneho dopadu „krátkozrakých politík posledných rokov“ zaznel na tlačovej konferencii prenášanej v strímingu z vatikánskeho Tlačového strediska.

 „Jednostranné sankcie bez dialógu či vyjednávania nikdy neslúžili cieľu, ale naopak, boli kontraproduktívne“, zdôraznil generálny sekretár Medzinárodnej charity a dodal: „Tými, kto vždy platí tú najvyššiu daň, sú najchudobnejší ľudia“. V týchto dňoch  „všetci hľadíme s osobitnými obavami na Libanon, ktorý bol vždy vzorom rovnováhy pre celý Blízky východ“, uviedol Aloysius John.

V Libanone dnes až 75% obyvateľstva potrebuje pomoc a miestna valuta stratila 80% svojej hodnoty, skonštatovala riaditeľka Libanonskej charity. „Libanon bol vždy základným centrom pre vysielanie humanitárnej pomoci do krajín ako sú Sýria a Irak a ak sa situácia nezlepší, následky pre celý región budú katastrofálne“, upozornil generálny sekretár Medzinárodnej charity.

Boj proti chudobe je aj prevenciou terorizmu

Aloysius John zároveň upozornil aj na skutočnosť, že prehlbovanie chudoby má za dôsledok „vytváranie živnej pôdy pre terorizmus“. „Ľudia utekajúci z ťažkých situácií sa stávajú nelegálnymi migrantmi,

ktorí sú odmietaní susednými krajinami i Európou“. Boj proti hladu, chudobe a nespravodlivosti je preto hlavným cieľom konfederácie Caritas Internationalis, zdôraznil jej generálny sekretár.

Okrem redukcie dlhov tých najchudobnejších krajín Caritas Internationalis žiada aj aby sa finančné prostriedky na podporu rozvoja presmerovali k dôveryhodným organizáciám, ktoré pracujú priamo s komunitami nachádzajúcimi sa v chudobe. Bez dialógu s lokálne pôsobiacimi organizáciami sú opatrenia zo strany bohatých krajín unáhlené a majú fatálne dôsledky pre chudobných. Aj toto varovanie zaznelo na tlačovej konferencii vo Vatikáne.

V zápase s nákazou COVID-19 financovala Medzinárodná charita 23 projektov a ďalších 14 je už schválených. Momentálne pomáha takmer 9 miliónom ľudí v 14 krajinách, vrátane Ekvádoru, Indie, Palestíny, Bangladéša, Libanonu a Burkiny Faso.

Kríza COVID-19 sa však prejavila aj v znížení štedrosti tradičných darcov finančných prostriedkov. Opatrenia „lockdownu“, ktoré paralyzovali globálnu ekonomiku postihli krajiny Európy, USA, Čínu či Japonsko. Krajiny, ktoré boli za bežných okolností darcami, sú zároveň tými najviac zasiahnutými vírusom.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024