Svätý Otec František vyjadril zármutok nad zmenou Hagia Sofia na mešitu

TK KBS,rv, rp; rp, mk | 14. 07. 2020 13:34



Bratislava 14. júla (TK KBS) Svätý Otec František vyjadril zármutok nad správou z Turecka, kde štát zmenil status starokresťanského chrámu Božej Múdrosti v Istanbule z doterajšieho múzea na mešitu. “Myslím na Svätú Sofiu, a som veľmi zarmútený,” povedal.

V piatok turecký prezident Recep Erdogan rozhodol o premene hrámu Hagia Sofia na mešitu, čo vyvolalo protesty náboženských a aj kultúrnych organizácií. Niekdajší byzantský chrám zo 6. storočia sa stal mešitou po páde Konštantínopola do rúk osmanských Turkov v polovici 15. storočia. Od roku 1934 bol však múzeom a teda neutrálnym územím, ktorým Atatürkova vláda demonštrovala sekulárny charakter štátu a vychádzala v ústrety Európe.

Najvyšší turecký administratívny súd 10. júla zrušil uznesenie z 30-tych rokov minulého storočia a turecký prezident okamžite vydal dekrét, ktorý baziliku mení na mešitu. Dátum prvej moslimskej modlitby stanovil na 24. júla.

K prehodnoteniu a zmene rozhodnutia o premenení budovy starokresťanského chrámu Hagia Sofia v Istanbule z múzea na mešitu vyzvala tureckého prezidenta Erdogana Svetová rada cirkví. Organizácia združuje 350 rozličných kresťanských cirkví s výnimkou Katolíckej cirkvi, jej sekretariát sídli v Ženeve.

Kňaz Pascal Gollnisch, ktorý je riaditeľom jednej z najstarších katolíckych inštitúcií pomáhajúcich cirkvám na Blízkom Východe, L’Oeuvre d’Orient, zdôraznil, že kresťania nesmú súhlasiť so zmenou chrámu Božej múdrosti na mešitu. Podľa neho by nás nemalo uspokojiť ani to, že by bol chrám múzeom, ale mali by sme sa snažiť o návrat baziliky Hagia Sofia do pôvodného stavu. “Premena baziliky na mešitu je symbolickým aktom s veľmi vážnymi dôsledkami. Je to akési vyvolanie vojny v morálnom, náboženskom zmysle. Ale je za tým tiež vôľa demonštrovať, že sa Turecko obracia chrbtom k tomu, čím bolo v čase vzniku moderného štátu. Je to podlé, agresívne a úplne zbytočné gesto. Žiadame Turecko, aby od svojich plánov ustúpilo. Sú to gestá, ktoré budú mať dopad na vnímanie dejín Turecka a jeho vzťah k medzinárodnej komunite. Chápeme, že pre kresťanov v Turecku je ťažké vyjadriť svoj nesúhlas. My, L’Oeuvre d’Orient, sa s týmto rozhodnutím nezmierime. Ak sa bazilika stane mešitou, budeme žiadať rovnaké silné symbolické gestá a teda, budeme žiadať, aby sa Hagia Sofia vrátila do pôvodného stavu,” povedal Pascal Gollnisch.

Konštantinopolský patriarcha Bartolomej varoval, že toto rozhodnutie prebudí nepriateľské emócie proti islamu na celom svete a preto môže mať vážne dôsledky. Podobne moskovský patriarcha Kiril hovorí v tejto súvislosti o “útoku na celú kresťanskú civilizáciu”.

Proti premene baziliky na mešitu ostro vystúpila grécka vláda. Erdoganov krok označila za provokáciu a návrat Turecka o šesť storočí naspäť. Podľa premiéra Mitsotakisa sa rozhodnutie negatívne premietne do vzťahov s EÚ.

Za kultúrnu verejnosť UNESCO upozorňuje, že Hagia Sofia patrí k všeobecnému dedičstvu ľudstva a varuje Erdoganovu vládu pred akýmikoľvek zmenami tohto chrámu. Akékoľvek zmeny musia byť dopredu konzultované s Výborom svetového dedičstva, pripomína riaditeľ tohoto fondu OSN, v súvislosti s obavami o osud kresťanských mozaík.

Zdroj: www.radiovaticana.cz



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024