Naša pohostinnosť sa nevytratila, hovorí Matej z púte z Košíc do Bratislavy 

TK KBS, mra; ml | 02. 07. 2020 14:45



Bratislava 2. júla (TK KBS) "Napriek súčasnej ťažkej situácii s koronou sa naša slovenská pohostinnosť nevytratila," hovorí TK KBS Matej Rajkovič, 31-ročný Slovák z Budmeríc, ktorý sa pred piatimi dňami vydal na 650-kilometrovú pešiu Svätojakubskú púť z Košíc do Bratislavy. Jeho cesta vedie cez najdôležitejšie a najkrajšie slovenské mestá, kultúrne pamiatky svetového či národného významu, ale aj národné parky a ojedinelé prírodné úkazy. 

"Milujem dobrodružstvo, no najdobrodružnejšou časťou môjho dňa bolo, keď sa na poschodí pokazil kávovar. Rozhodol som sa niečo s tým urobiť, odísť z práce, všetko predať a vyraziť na cestu po svete," hovorí Matej, ktorý pochádza z Budmeríc. Štúdium ho zavialo najskôr do "zahraničia" v Čechách, odkiaľ sa dostal do Švajčiarska. Tam doštudoval a pracoval ako projektový manažér. "Rýchlo som zistil, že kancelársky vzduch v banke nie je pre mňa. Cítil som, že sa zo mňa pomaly stáva "kancelárska krysa"," opisuje ďalšiu svoju skúsenosť. 

Svatojakubska cesta

"Precestoval som celý svet letecky, vlakom, autom ale aj vlastnoručne skonštruovanou obytnou dodávkou, no najsilnejším zážitkom bolo, keď som pred menej ako rokom po vlastných prešiel 280 km za 11 dní z portugalského Porta do španielskeho Santiaga de Compostela. V Španielsku som sa zamiloval do novodobého putovania. Umožnilo mi stráviť všetky zážitky z ciest, pomohlo mi lepšie pochopiť kto som a nasmerovať môj život. Na vlastnej koži som pocítil, ako všestranne dokáže putovanie človeka obohatiť. Na ceste som schudol, zlepšil sa môj vzhľad, cítil som sa lepšie, naučil som sa žiť v prítomnom okamihu tu a teraz, vycibril som si cit pre vytrvalosť, odhodlanie a prekonávanie ťažkých prekážok. Povedal som si: "Toto musíme mať aj u nás, aby aj ostatní Slováci mohli prežiť to, čo som prežil ja."

Bol už takmer všade na svete, no Slovensko pozná veľmi okrajovo. "Veľmi ma to mrzí a preto som chcel spoznať zo Slovenska viac. Zo skúsenosti zo Španielska a z Talianska (v Taliansku som absolvoval ďalšiu púť 485km z Bologne až ku katedrále sv. Petra vo Vatikáne) viem, že najlepšie spoznám krajinu a ľudí v nej, keď ju prejdem po vlastných. Preto som sa rozhodol prejsť celú Svätojakubskú cestu na Slovensku, dohromady asi 650 km. Bez prestávok mi to bude trvať z Košíc do Bratislavy približne jeden mesiac. Na cestu som vyrazil sám, no počas pripájajú sa ku mne ďalší Slováci, Češi, Poliaci, Maďari a dokonca aj jeden Američan. Záujem je obrovský, po uverejnení článku na môj Facebook mi napísalo už vyše dvesto ľudí a nejde vyhovieť všetkým. Väčšina sa pridá len na deň - dva alebo zájdeme spolu na kávu, keď budem prechádzať ich mestom."

Svatojakubska cesta

Na cestu vyrazil posledný júnový víkend spred košickej Katedrály sv. Alžbety a pešo ide do Bratislavy. TK KBS sa ozval z Levoče. "Ľudia z obcí, ktorými prechádzam, sú veľmi zvedaví, pýtajú sa, čo znamenajú tie značky, ktoré sledujem. Na mojom batohu zhliadnu Svätojakubskú mušľu a ihneď pochopia, že nie som obyčajný turista. Dokolečka tri otázky: "Ahoj, odkiaľ si? Odkiaľ kráčaš? Kam ideš?". Je to až trošku ubíjajúce :D. Po mojej odpovedi padajú sánky. Dostal som už niekoľko pozvaní prenocovať v dome u miestnych, stráviť s nimi večer, alebo ma pozvali dokonca na oslavu narodenín. Napriek súčasnej ťažkej situácii s koronou sa naša slovenská pohostinnosť nevytratila. " 

"Veľmi si želám, aby si viac Slovákov vyskúšalo putovanie na vlastnej koži. V dnešnej hektickej dobe je to nádherný spôsob, ako spomaliť, zamyslieť sa, nazrieť do svojho srdca, urobiť niečo pre svoje zdravie i ducha a to všetko s kulisami absolútne prekrásnej slovenskej prírody a kultúrneho dedičstva. Všetko to na Vás čaká, stačí len vyraziť. Otlaky vedia niekedy pekne potrápiť, no na Svätojakubskej ceste nájdete pokoj v duši, krásnych slovenských ľudí a možno aj sami seba," dodáva v rozhovore Matej Rajkovič. 

Svatojakubska cesta

Tradícia putovania do Santiaga de Compostela vznikla už v stredoveku. Spôsobil to fakt, že práve tu sa našiel hrob sv. Jakuba staršieho, jedného z apoštolov pochovaných v Európe. Odvtedy sa Santiago stalo jedným z najdôležitejších miest pútnického sveta a počet pútnikov prichádzajúcich za sv. Jakubom každoročne rastie. Ročne prejde túto cestu až takmer 350 000 tisíc pútnikov z celého sveta.

Bližšie informácie o Svätojakubskej ceste na Slovensku 

Je súčasťou európskej siete ciest do Santiago de Compostela, ktorá bola v roku 1993 vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Na Svätojakubskej ceste môže putovať každý v každom veku, nie je potrebné sa registrovať ani platiť žiadne poplatky. Stačí sa zabaliť, odhadnúť svoju fyzickú kondíciu a vyraziť. 

Celá trasa je rozdelená do piatich úsekov a viacerých etáp. Jedna etapa zodpovedá jednému dňu putovania. Na konci každej etapy je k dispozícii ubytovanie v penziónoch, turistických ubytovniach, horských chatách, hosteloch či hosteloch. Bedekre (tlačení sprievodcovia pútnika s mapami a popisom etáp), credencial (preukaz pútnika), pútnické mušle a všetko ostatné je možné nájsť na oficiálnej stránke Svätojakubskej cesty www.caminodesantiago.sk

-

Viac faktov o občianskom združení Priateľov Svätojakubskej cesty na Slovensku - Camino de Santiago

Občianske združenie bolo založené v roku 2013 s cieľom obnoviť a propagovať Svätojakubskú cestu na Slovensku známu pod názvom Camino de Santiago.

Svätojakubská cesta na Slovensku nasleduje prirodzené koridory niekdajšieho putovania. Trasa má dĺžku približne 650 km a je rozdelená do piatich etáp. Začína v Košiciach v Dóme Sv. Alžbety – v najväčšom pútnickom kostole na Slovensku a končí v Bratislave pri zaniknutom kostole Sv. Jakuba.

Bližšie informácie poskytnú 

Matej Rajkovič: +421 948 231 432, matej@caminodesantiago.sk, člen združenia

Eva Kocanová: +421 944 570 252, info@caminodesantiago.sk, predseda združenia

Web: www.caminodesantiago.sk



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024