Návštevou Jána Pavla II. Vatikán uznal našu štátnosť, pripomína MZV

TK KBS, mzv, ml; pz | 22. 06. 2020 13:10



Bratislava 22. júna (TK KBS) Slovensko si pripomenie 25. výročie od druhej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku. Od 30. júna do 3. júla 1995 navštívil viaceré mestá, stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR a stovkami tisíc veriacich. "Práve jeho druhá návšteva v roku 1995 bola pre Slovensko výnimočná a dôležitá tým, že v histórii našich novodobých vzťahov so Svätou stolicou vôbec po prvýkrát pápež navštívil Slovensko ako nový samostatný štát," prípomína v rozhovore s TK KBS Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

- V čom bola podľa vás výnimočná druhá návšteva pápeža Jana Pavla II. na Slovensku? 

 

Pápež Ján Pavol II. navštívil Slovensko ako hlava Katolíckej cirkvi celkovo trikrát: po prvýkrát to bolo ešte v čase vtedajšieho Česko-Slovenska, bezprostredne po Nežnej revolúcii v apríli 1990, po druhýkrát už po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1995, keď zavítal do Bratislavy, Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova, Spišskej Kapituly, Levoče, Popradu a Vysokých Tatier a následne po tretíkrát v roku 2003, kedy absolvoval program v Banskej Bystrici, Rožňave a Bratislave.

Práve jeho druhá návšteva v roku 1995 bola pre Slovensko výnimočná a dôležitá tým, že v histórii našich novodobých vzťahov so Svätou stolicou vôbec po prvýkrát pápež navštívil Slovensko ako nový samostatný štát. Tým Svätá stolica na najvyššej úrovni politicky potvrdila plnú akceptáciu a uznanie našej štátnosti a historickú tradíciu našich vzťahov.

 

- Prečo je dôležité podľa Vás pripomínať si túto historickú udalosť a ako si ju pripomeniete v Ríme/Vatikáne? 

 

V najbližších dňoch (30.júna – 3.júla) uplynie 25 rokov od druhej návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Je dôležité zachovávať si ju v pamäti, a to nielen pri príležitosti tohto polokrúhleho výročia. Je všeobecne známe, že pápež Ján Pavol II. mal k Slovensku veľmi blízky vzťah. Ako rodák z neďalekých Wadovíc, či ako krakovský kňaz i arcibiskup poznal veľmi dôverne Slovensko, slovensko-poľské pohraničie a najmä Tatry. Predovšetkým však bol významnou morálnou a duchovnou oporou Slovákov v časoch komunistického režimu, o ktorého konečný pád sa zaslúžil.

Výročie tejto návštevy si naše Veľvyslanectvo pri Svätej stolici pripomenie v Ríme a Vatikáne. Vzhľadom k aktuálnym stále platným obmedzeniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu najmä symbolicky, položením kvetov k jeho hrobu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne spoločne so slovenskými krajanmi z Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

 

- Ako vnímate, že od medzi bývalou ČSFR a Vatikánom uplynulo už 30 rokov? 

 

Obnovenie diplomatických vzťahov bolo dôležitým medzinárodnopolitickým míľnikom a súčasťou demokratickej obrody vtedajšej ČSFR. Tridsať rokov je veľmi krátka doba, či už v ľudskom veku, alebo histórii štátu. Toto krátke obdobie sme využili pre plnohodnotné obnovenie a vybudovanie vynikajúcich vzťahov so Svätou stolicou. V tejto súvislosti možno pripomenúť, že  diplomatické vzťahy obnovené v roku 1990 vyrastajú z tisícročných koreňov siahajúcich do obdobia misie svätých Cyrila a Metoda. Práve tento rok si pripomíname 1140. výročie vydania buly pápeža Jána VIII. „Industriae Tuae“, ktorú adresoval Svätoplukovi, a ktorou bola založená naša prvá diecéza na území Slovenska – Nitrianska diecéza.

 

- V čom vnímate dôležitosť vzťahov medzi Slovenskom a Vatikánom, na čom sú postavené tieto vzťahy a kde vidíte možnosti ich rozvoja? 

 

Vzťahy Slovenska a Svätej stolice stoja na spoločných morálnych a duchovných základoch. Spája nás aj duchovné dedičstvo svätých Cyrila a Metoda, patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy, na ktorých sa odvoláva aj preambula Ústavy SR. Svätá stolica je jednou z najvýznamnejších svetových morálnych autorít, globálnym hráčom aktívnym na všetkých kontinentoch a je preto pre nás  významným partnerom z politického, diplomatického, kultúrneho, humanitného i duchovného hľadiska. Významný potenciál na prehĺbenie spolupráce v bilaterálnej i multilaterálnej oblasti vidíme v oblastiach, ktoré sú spoločné pre zahraničnú politiku SR i Svätej stolice: podpora multilateralizmu, prevencia a eliminácia konfliktov, zákaz jadrových zbraní, ochrana a zlepšenie životného prostredia, riešenie problémov imigrácie, udržanie ľudskej dôstojnosti a odstránenie chudoby.

Naše bilaterálne vzťahy v súčasnosti sú na vynikajúcej úrovni, čomu určite prispievajú aj pravidelné kontakty našich najvyšších štátnych predstaviteľov. Ostatným príkladom je aj nedávny telefonický rozhovor pápeža Františka a prezidentky SR Zuzany Čaputovej venovaný najmä situácii vo svete počas pandémie koronavírusu.

Zdroj: Tlačový odbor MZVEZ SR



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024