V Poprade si pripomenuli 25. výročie návštevy sv. Jána Pavla II.

TK KBS, jhl, ml; pz | 22. 06. 2020 12:53Poprad 22. júna (TK KBS) Mesto Poprad si dnes uctilo pamiatku pápeža Jána Pavla II., ktorý pred 25 rokmi navštívil toto mesto. Spomienkového aktu pri Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, na priečelí ktorej sa nachádza pamätná tabuľa na tohto svätca a pápeža, sa zúčastnil primátor Anton Danko a dekan rímskokatolíckej farnosti v Poprade Ondrej Borsík.

Iniciátorom osadenia tabule bol pred niekoľkými rokmi práve samotný primátor. Myšlienka vznikla na pracovnom stretnutí s organizátormi Národného stretnutia mládeže. Vytvoril ju akademický sochár Štefan Hudzík a vznikla ako spomienka pri príležitosti 20. výročia jeho návštevy v meste Poprad. Nachádza sa na nej výzva „Nebojte sa!“, s ktorou sa pápež veľakrát obracal na ľudí.

„Svätý Otec bol veľkou osobnosťou, pre nás bol výnimočný tým, že bol Slovan, žil blízko nás a je neodmysliteľne spojený so Slovenskom, ktoré navštívil až trikrát,“ vysvetlil primátor.

Druhá návšteva, ktorej súčasťou bola aj zastávka v Poprade, sa konala od 30. júna do 3. júla 1995. Do mesta zavítal na záver návštevy. Najskôr navštívil pútnické miesto, Mariánsku horu v Levoči, potom Poprad a Vysoké Tatry, kde oddychoval pri Sliezskom dome. Z letiska Poprad odlietal priamo do Vatikánu.

„Je to veľká česť, že práve on navštívil pred 25 rokmi naše mesto. Jeho návšteva a návšteva kráľovnej Alžbety II. boli dve najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa v Poprade tak skoro určite nezopakujú“,  dodal Anton Danko.

„Pápež Ján Pavol II. ovplyvnil celý svet, veľakrát hovoril o svojej láske k slovenskému národu. To, že bol v Poprade si nesmierne vážime, je to veľká a výnimočná vec, máme byť právom na čo hrdí. Som hlboko presvedčený, že teraz na nás zhora s láskou vzhliada,“ doplnil dekan rímskokatolíckej farnosti v Poprade Ondrej Borsík.

Svätca v meste pripomína viacero pamiatok. Popradské nábrežie sa mesto 15. mája 2006 s účinnosťou od 1.1 2007 rozhodlo premenovať na Nábrežie Jána Pavla II.  a to práve z dôvodu, že Ján Pavol II. patril k osobnostiam svetového mena, miloval Slovensko a mal blízky vzťah k nášmu regiónu.

TK KBS informovala Jarka Hlaváčová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021