Na Mariánskej hore nebude možné prvý júlový víkend sláviť Eucharistiu

TK KBS, pma, ml; pz | 19. 06. 2020 13:19Spišská Kapitula 19. júna (TK KBS) Na Mariánskej hore v Levoči nebude možné prvý júlový víkend - 4. a 5. júla 2020 - sláviť Eucharistiu, vysluhovať sviatosti alebo vykonávať iné posvätné úkony. Týka sa to priestorov Baziliky Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore i celého priestranstva Mariánskej hory. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka.

"S blížiacim sa dátumom, kedy malo byť vyvrcholenie púte, sa ozývajú skupiny veriacich so žiadosťami, aby v prvú júlovú sobotu a nedeľu predsa len mohli putovať na Mariánsku horu aj napriek tomu, že púť je zrušená. Samostatné putovanie v tom čase nám avizovali viaceré veľké skupiny veriacich.

Po rokovaní s organizátormi púte a predstaviteľmi mesta Levoča sme prišli k záveru, že by bolo nebezpečné, aby sa na Mariánskej hore svojvoľne zhromaždilo veľké množstvo veriacich, ktorí avizovali svoju účasť, resp. tých, ktorí tam chceli prísť aj napriek tomu, že púť je zrušená. Preto informujem všetkých, že v dňoch 4. - 5. júla nebude nikomu dovolené sláviť Eucharistiu, vysluhovať sviatosti alebo vykonávať iné posvätné úkony v Bazilike na Mariánskej hore v Levoči a na celom priestranstve Mariánskej hory (kán. 561 CIC).

Všetkým veriacich prosím, aby rešpektovali tieto opatrenia. Verím, že budúcoročnej púte sa všetci budeme môcť zúčastniť bez akýchkoľvek obmedzení," uviedol biskup Sečka. O rozhodnutí prostredníctvom listu informoval aj všetkých biskupov Slovenska.

Prvý júlový víkend na Mariánskej hore je spojený s tradičnou púťou, ktorá sa koná pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie. Pre situáciu spojenú s pandémiou koronavirusu tento rok po rozhodnutí biskupa Sečku nebude. "K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí," uviedol pred mesiacom biskup Sečka. Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla 2020 plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do XIII. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu V roku 1995 na ňu zavítal aj sv. Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavný odpustovú púť, ktorý trvá týždeň, okolo polmilióna mariánskych pútnikov.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022