- Ako prebiehala vaša služba počas pandémie koronavírusu?
"Aktivity nášho centra Family Garden sú rôzne. V niektorých sa počas pandémie pokračovať dalo, niektoré sme pozmenili, iné úplne pozastavili či zrušili. A zrejme tak, ako aj viaceré iné organizácie sme premýšľali, ako čo najlepšie zareagovať na meniace sa okolnosti, často aj zo dňa na deň. Spomínam si, ako sa blížil termín jednej z našich pravidelných prednášok a my sme stále nevedeli, či ju máme zorganizovať, či nie. Presne v deň realizácie, 9. marca ráno, sme ju zrušili. Už to bolo nebezpečné. Veríme však, že tak zaujímavá téma ako: “Mám doma Sväté písmo - a čo ďalej” v podaní Lucii Hidvéghyovej odznie niekedy na jeseň. Stále tu však boli rôzne naplánované vzdelávacie kurzy či workshopy. Prvý marcový týždeň sme ešte zrealizovali zaujímavý dvojdňový kurz pre rádové sestry: “Ako vykročiť k spokojnejšiemu zasvätenému životu”, ktorého sa zúčastnilo viac ako 20 rehoľných sestier z rôznych reholí. Nuž a potom sa naše dvere zatvorili. Nie však úplne. Otvorili sa nám iné dvere."
- Aké to boli dvere?
"Boli to dvere do online priestoru. Či už to boli rozhovory s klientmi alebo snúbenecká príprava či rôzne vzdelávania. Všetko sme v priebehu veľmi krátkeho času museli prispôsobiť dovtedy nám neznámej a nevyužívanej forme."
- Nečakajú nás z toho nejaké dozvuky pre pastoráciu rodín?
"Áno, presne ako hovoríte...budú to dozvuky. Do online priestoru sa museli čiastočne presunúť viacerí členovia mnohých rodín. Hodiny a hodiny strávené na internete si postupne vyberajú svoju daň. Nie každému sa totiž podarilo plnohodnotne z neho vrátiť do reálneho sveta. Majú s tým čo robiť dospelí, nieto deti. Mám tým na mysli hlavne staršie deti a mladých ľudí. Viacerí rodičia si prešli množstvom hádok so svojimi deťmi o čase strávenom online hrami, sledovaním rôznych videí či seriálov, často mimoriadne nevhodných. Následky zostanú."
- Ako z toho von, čo ponúkate, ako to prekonať?
"Naše ponuky prednášok o komunikácii s deťmi, vzdelávania o výchove, ale aj rôzne workshopy o spracovaní emočných “dozvukov” z korony...toto sú všetko témy, ktorými sa aktuálne zaoberáme. Snažíme sa...pomaly, krok za krokom."
- O čo bol najväčší záujem počas krízy a v čom vidíte výzvy, ktoré súvisia s pastoráciou rodín?
"Počas týždňov, keď boli karantény najprísnejšie, sme zaznamenali nárast žiadostí o online rozhovory s kresťanským koučom. Vnímali sme, že členovia rodín sú oveľa intenzívnejšie spolu, uzatvorení v jednom byte či dome. Ak sa pohádame, niet kam ujsť, ak je tichá domácnosť, tak to nie je na pár hodín... kedy sa dá niekde vyvetrať (v práci, na nákupoch, v škole) a ide sa ďalej. Von sa ísť veľmi nedalo. Ťaživé nerozprávanie sa bolo týždne a týždne. Tlak na rodičov, deti, dospievajúcich, alebo manželov navzájom, či vo viacgeneračnej domácnosti sa hlavne v komunikácii zvyšoval. Ak niečo “škrípalo” už predtým, korona to zhoršila ešte viac. Treba však povedať aj to, že ak sa o svoje dobré vzťahy starali členovia rodín aj predtým, pandémia im priniesla silné uvedomenie si pokladu, ktorý doma majú. Často som počúvala príbehy ľúdí hlavne v začiatkoch manželstiev, ktorí boli v ťažkých krízach a skutočne nevedeli ako ďalej. Aj preto sme sa rozhodli ešte zrýchliť prípravu rôznych kurzov a workshopov pre manželské páry, ktoré plánujeme otvoriť na jeseň.
Jedným z našich najznámejších vzdelávacích kurzov je aj výcvikový kurz “ Kresťanský kouč”, ktorého prvé trojdnie malo byť v marcových dňoch, kedy prišli prvé obmedzenia. Účastníci, ktorí boli takmer z celého Slovenska sa na začiatok kurzu tešili a my sme stáli pred otázkou čo teraz. Chcem sa poďakovať všetkým kolegom lektorom, ktorí veľmi promptne zareagovali a celé vzdelávanie sme v priebehu pár dní pripravili tak, aby mohlo prebiehať online. Bolo to náročné, prinieslo to mnohé obmedzenia, ale napokon sme boli veľmi milo prekvapení, ako rýchlo sme vytvorili otvorené a úprimné spoločenstvo. V najbližších dňoch čaká práve túto skupinu záver vzdelávania, spolu so skúškami. A my sa tešíme, že sa po prvýkrát už uvidíme aj “naživo”, tu u nás v Bratislave, v priestoroch Family Garden."
- Kde vidíte najväčšie výzvy, ktoré prídu po kríze, čo budete robiť inak, ako doteraz?
"Ako som spomínala, obdobie pandémie a s ňou súvisiacich karantén prinieslo do rodín množstvo problémov, ktoré si dovtedy nevedeli ani predstaviť. Našou výzvou bolo, ako sa tejto situácii ako centrum pre rodinu priblížiť najviac. Nedávno napríklad FG spustilo zaujímavý a veríme, že aj užitočný projekt pod názvom „Služba sprevádzajúceho rozhovoru“ (SSR). Jeho cieľom je poskytnúť ľudom službu online rozhovorov s kresťanskými koučmi. Sila takéhoto rozhovoru je veľká. Vedomie, že by mal niekto na mňa čas, že by ma pozorne vypočul, nesúdil, nehodnotil. Dokonca, že by som našiel cestu kadiaľ ísť či objavil spôsob, ako sa aspoň o kúsok posunúť. Pre množstvo ľudí v tomto „pokorona“ čase to môže byť nesmierne cenná pomoc. Projekt je určený všetkým, ktorí prejavia záujem, bez ohľadu na vieru či vierovyznanie. Služba je dostupná v období od 1.6. do 31.7.2020
A čo budeme robiť inak? Online priestor nás na začiatku možno viac zaskočil, možno v niečom pribrzdil, postupom času sme si viac a viac uvedomili, že aj keď má množstvo nástrah, vie byť aj byť aj nápomocný. Pre nás napríklad v tom, že sme objavili možnosť ponúknuť niektoré naše vzdelávania aj v budúcnosti prostredníctvom rôznych video platforiem. Jedno z takých sme zorganizovali v máji, počas najsilnejsšie prebiehajúcej pandémie. Bolo to napodiv vzdelávanie pre pedagógov. Niekto si môže povedať, ako už len pedagóg súvisí s rodinou?
V určitej fáze vstúpi do života rodiny prvok, ktorý ňou niekedy poriadne "zamáva". Je to obdobie, keď je dieťa vzdelávané, formované, keď to, čo povie pani učiteľka je sväté:) Ale, čo keď to postupne začína škrípať? Dieťa odmieta, rodičia nevládzu, kvôli ich rozdielnym názorom vznikajú nedorozumenia...a kde je v tomto všetkom pedagóg, jeho potreby, jeho vlastné JA? Jeho vlastná rodina. Tohto vzdelávania pod názvom - "Ja ako triedny učiteľ" sa v online podobe uskutočnilo 14. a 15. mája za účasti 18 pedagógov z celého Slovenska. A spätná väzba bola mimoriadne pozitívna.
Náš posledný workshop o komunikácii, o zvládaní emócií, o moralite, ktorý sme stihli zrealizovať ešte pred začiatkom korony pre rehoľné sestry sa stretol s takou odozvou, že sme sa ho rozhodli zreprízovať jednak online(čo sa udialo minulý víkend) a aj naživo na jeseň. Už teraz pripravujeme k tomuto programu rôzne nadstavby, ktorých témy tvoria samotné sestry v podnetoch vo spätných väzbách. V online podobe tento kurz ponúkneme koncom roka pre záujem sestier pôsobiacich v zahraničí, prípadne na misiách.
Jednou z podstatných výziev je aj to, ako pomôcť spoluzorganizovať prípravu snúbencov pre to množstvo čakajúcich párov, ktorých príprava sa pandémiou výrazne skomplikovala."
- - - - -
Poradenské centrum pre rodiny Family Garden sa zameriava v prvom rade na manželov. "Ak majú manželia zdravý a vyzretý vzťah, vytvárajú predpoklady pre zdravú a fungujúcu rodinu, ktorá je schopná denne riešiť a odpovedať na potreby všetkých jej členov, ale aj okolia a súčasnej doby. Zdravá a funkčná rodina je príkladom aj pre nastupujúce generácie. Aktivity centra sú určené aj pre snúbencov, jednotlivcov, opustených – pre všetkých, ktorým záleží na fungujúcich vzťahoch," uvádza vo svojej výročnej správe. Sídli v bratislavskej časti Trnávka v priestoroch Rodinného centra Mamy Margity.
Family Garden poskytuje pomoc v dvoch hlavných rovinách – v preventívnej oblasti a v sprevádzaní. V oblasti prevencie ponúka pravidelné svedectvá manželov a odborné prednášky na aktuálne témy súvisiace s rodinou, predmanželské prípravy, vzdelávacie programy či rozhovory s koučmi. V oblasti sprevádzania majú záujemcovia možnosť dohodnúť si osobné stretnutie s koučom, prípadne iným odborníkom, na tému, v ktorej sa potrebujú posunúť. Centrum zastrešujú laici – saleziáni spolupracovníci v Bratislave na Miletičovej ulici. Do konkrétnej spolupráce sú zapojení aj viacerí odborníci: gynekológ, psychológ, kňaz, právnik, finančný poradca, kresťanskí koučovia, manželské páry, mladí dobrovoľníci.