Vyučoval na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fatkulte UK - Teologickom inštitúte v Spišskom Podhradí - Spišskej Kapitule. Je držiteľom Ceny Fides et ratio, ktorú udeľuje Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS za prínos k dialógu medzi vierou a vedou. So zosnulým sa rozlúčia v utorok 16. júna 2020 zádušnou svätou omšou o 13:00 v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, uvádza parte zosnulého.
Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes na Dvojke dnes o 18:15 v relácii NeCelebrity a v pondelok 15. júna o 13:45 v dokumente Majster Pavol z Levoče, informovala RTVS.
Ivan Chalupecký sa narodil v Spišskej Novej Vsi, no väčšiu časť života prežil v Levoči, kde pracoval v Štátnom archíve. Študoval externe na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a vedomosti získal na stáži v Národnom archíve v Paríži. Zaslúžil sa o spracovanie viacerých vzácnych fondov a bol autorom mnohých scenárov a výstav.
Stál pri vzniku Krúžku historikov Spiša, pobočky Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV, ako jeho tajomník. O svoje vedomosti sa v rámci prednášok delil so študentami nielen na Slovensku, ale aj v Ríme, Viedni, Stuttgarte, Aachene, Mníchove, Gorizii, Sibiu, Krakowe.
Jeho meno sa pre mnohých spája najmä s cirkevnými dejinami, ktorým venoval významnú časť svojej celoživotnej práce. Od roku 1967 sa začal venovať výskumu osobnosti, ktorej meno sa neodlučiteľne spája s Levočou a so Spišom - Majstrovi Pavlovi. Skúmaniu dokumentov o jeho živote zasvätil takmer 30 rokov.
Je autorom desiatok samostatných knižných publikácií, vedeckých štúdií, odborných článkov, nespočetného množstva recenzií a hesiel do encyklopédií. Podieľal sa aj na vzniku turistických sprievodcov po mestách a oblastiach východného Slovenska.
Ako uvádza Korzár, Ivan Chalupecký prežil najproduktívnejší vek v zajatí socializmu, čo sa v značnej miere odrazilo aj na jeho práci. Už v mladých rokoch bol totiž vylúčený z gymnaziálneho štúdia, pretože spochybnil súdny proces proti biskupovi Jánovi Vojtaššákovi.
"Zo spoločenského hľadiska bolo pre mňa najťažšie dokončiť dielo Dejiny Levoče, druhý zväzok. Môj kolega, druhý autor pán Sulaček nesmel byť uvedený ako spoluautor, pretože v tej dobe padol do nemilosti mocipánov. Vtedajší okresný výbor Komunistickej strany Slovenska nám toto dielo päťkrát vrátil na prepracovanie," zaspomínal si Chalupecký pred viac ako desiatimi rokmi pre Korzár.
"Nebyť socializmu, môj život, ale hlavne práca sa mohli vyvíjať úplne inak. Je mi to do istej miery ľúto, na druhej strane sa teším, že táto doba prináša perspektívu pre moje deti a vnukov. Kiežby to mladí ľudia vedeli oceniť," uviedol pre Korzár Chalupecký (Zdroje: RTVS / Korzár / Biskupský úrad v Spišskej Kapitule)