Sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky pomáhali repatriantom

TK KBS, rp; pz | 08. 06. 2020 15:03Bratislava 8. júna (TK KBS) Situácia so šírením Covid 19 zo dňa na deň postavila do situácie, ktorú do teraz nepoznali aj sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky (vincentky). Ponúkala sa im otázka: „Aká je naša – moja úloha v tejto situácii? Čo by robil svätý Vincent? Vincent de Paul neváhal posielať sestry do prvej línie. Na miesta, ktoré boli pre vtedajšiu spoločnosť neobvyklé (bojiská, galejníci, nájdené deti...). Reagoval na znamenia čias – a odpovedal na ne. Všetky opatrenia však akoby išli proti týmto myšlienkam. Zostaňte doma, chráňte sa, lebo tým ochránite iných...

Znamenia čias však ukazovali na potrebu pripojiť sa k tým, ktorí boli v prvej línii. Na výzvu ministerstva vnútra rehoľníkom zapojiť sa do služby repatriantom odpovedali zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky dve sestry: Faustína Fedorová z Levíc a Damiána Farkašová z Bardejova.

Sestra Faustína slúžila v zariadeniach Tatranské Matliare a Stará Ľubovňa, kde priamo bývala a strávila tam tri týždne. Služba sestry Damiány prebiehala v hotelovej akadémii priamo v Bardejove, kam dochádzala z komunity tri krát denne, počas dvoch týždňov. Služba spočívala vo vydávaní stravy, vynášaní smetí, respektíve zabezpečení drobných služieb potrebných pre ubytovaných.

Nepríjemné zážitky z cesty do repatriačných zariadení, izolácia, problém so závislosťou, strach z infikovania v zariadení, neistota z výsledkov testov, nefungujúce telefóny, vzdialenosť od rodiny cez celú republiku, neistota cudzincov z komplikovaného cestovania do ďalších krajín EU na sezónne práce a nútená karanténa na Slovensku, cez ktoré sa potrebovali len prepraviť... To sú len niektoré z problémov, ktoré doliehali na ľudí, ktorí boli nútení pre spoločné dobro stráviť 5-6 dní v repatriačných zariadeniach.

Sestry sú rady, že svojou prítomnosťou, blízkosťou a službou mohli prispieť k lepšiemu zvládnutiu ich núteného pobytu a že v spolupráci s laikmi a inými rehoľníkmi mohli byť na pulze doby a prispieť svojou kvapkou dobrovoľníckej služby k spoločnému dobru celej spoločnosti. Veď z drobných služieb a maličkostí pozostávajú veľké veci. Dnes sú už obe naplno zapojené do svojej pôvodnej služby v školách, obohatené o nové skúsenosti, vzťahy a radosť zo služby Bohu a ľuďom. V modlitbe myslia na tých, ktorých nám Boh poslal do cesty.

TK KBS informovala Damiána Farkašová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021