Kňazská služba je podľa minoritu Patrika Rygiela veľkým darom a milosťou

TK KBS, rp; pz | 08. 06. 2020 12:59Bratislava 8. júna (TK KBS) Kňazská služba je podľa minoritu Patrika Rygiela, ktorý bude onedlho vysvätený za kňaza, veľkým darom a milosťou. Ako povedal dnes pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, kňaz je istým Božím darčekom cirkevnému spoločenstvu, ku ktorému je poslaný, aby posväcoval ľud a viedol ho do domu Otca. “Na osobnej rovine povolanie ku kňazstvu vnímam predovšetkým ako odpoveď na Božie volanie vykročiť na cestu čností, aby som raz mohol vidieť samého Boha z tváre do tváre. A zároveň skrze Ježiša Krista, nášho Pána a Spasiteľa, mal účasť na jeho Božstve. Toto sú teda dva aspekty kňazstva, ktoré teraz, v čase intenzívnejšej prípravy na prijatie sviatosti kňazstva, silnejšie vnímam - lebo nedá sa viesť ľudí k Bohu bez snahy o osobnú svätosť,” povedal.

Patrik Rygiel často myslí na veľké zázraky, ktoré Boh konal v jeho živote, lebo skutočne, bol to on, ktorý spôsobil jeho obrátenie, uzdravenie a on ho povolal. “Chcem sväto vykonávať kňazskú službu a tým sa mu odvďačiť za všetky milosti, ktorými ma v každej chvíli zahŕňa,” hovorí s tým, že v súčasnosti samozrejme, prežíva aj mierny stres kvôli organizácii vysviacky a primícií.

Minorita Patrik pochádza zo Sliezska a je členom českej provincie Rádu menších bratov konventuálov - minoritov. Posledné roky mohol stráviť na Slovensku, čo považuje za veľkú milosť. Študoval tu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. “Ďakujem všetkým svojím učiteľom za všetko, čo ma naučili - dúfam, že ich úsilie nebolo márne, ale to ukáže čas,” dodal.

Kňazskú vysviacku príjme Patrik Rygiel 20. júna 2020 v Brne, v Katedrále svätých Petra a Pavla o 9:00. Primičnú svätú omšu odslúži vo svojej rodnej Orlovej v Kostole Narodenia Panny Márie 28. júna o 9:00. “Ako kňaz budem pôsobiť v Českej republike, ale na Slovensko a Slovákov nikdy nezabudnem. S vďačnosťou budem spomínať na vrúcne prijatie,” povedal.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021