Katolícka charita zorganizovala online diskusiu o pomoci závislým

TK KBS, rl, phu; ml | 04. 06. 2020 09:20



Bratislava 4. júna (TK KBS/Rádio LUMEN) Ľuďom závislým od drog, alkoholu či hier pomáha aj Slovenská katolícka charita. Závislým mužom, ktorí prešli ústavnou liečbou pomáha aj Gréckokatolícka charita v Prešove a so závislými pracuje aj Diecézna charita v Rožňave. Charita v Prešove ponúka mužom okrem iného aj terapiu prácou.

Celý proces resocializácie, ktorý trvá aj dva roky však nezvládnu všetci. Aj tieto informácie zazneli v jednej z online diskusii Slovenskej katolíckej charity v rámci Národného týždňa charity.

Zástupca riaditeľa Gréckokatolíckej charity v Prešove Eduard Malinec hovorí, že prijímajú závislých klientov, ktorí k nim prídu po liečení. Resocializačný program v charite je rozdelený do piatich fáz a trvá štrnásť až dvadsaťšesť mesiacov. Ľudia v rámci resocializácie podstupujú aj pracovnú terapiu, ktorá im má pomôcť obnoviť pracovné zručnosti.

„Žiaľ, u niektorých mladších mužov je to nácvik, pretože väčšinou nemajú žiadne pracovné skúsenosti. Takže sme hľadali technické pracovné terapie a jednu z nich ponúkla skoro ručná umyvárka. Základom je kuchyňa, pretože títo muži si sami pre seba varia, ďalšou činnosťou je činnosť v práčovni, a potom ešte vznikla dielňa pneuservisu a drobného autoservisu," uviedol.


Helena Katonová z Diecéznej charity v Rožňave hovorí, že sa u nich v poslednom období objavujú mladí ľudia, ktorí potrebujú pomoc. „U dvoch teraz riešime to, aby mohli pokračovať v štúdiu. U nás vytvárame podmienky ako keby boli doma. On môže chodiť do školy a my mu zabezpečíme zázemie.“

Eduard Malinec z Gréckokatolíckej charity v Prešove dodáva, že základ úspechu je už len to, ak závislý muž dokončí celý resocializačný proces. „Nie je to percento vysoké, lebo je to proces veľmi ťažký. Abstinovať od alkoholu na Slovensku je nesmierne ťažké," dodal v online diskusii, ktorá sa uskutočnila v rámci Národného týždňa charity.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024