Generálny tajomník OSN: Globálne hrozby si vyžadujú novú solidaritu

TK KBS, RV zk, jb, ml; pz | 27. 05. 2020 11:33



Vatikán 27. mája (RV) „Pandémia musí byť alarmujúcim budíkom. Globálne smrteľné hrozby si vyžadujú novú jednotu a solidaritu“ – hovorí generálny sekretár OSN António Guterres. V rozhovore so šéfredaktorom vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano Andreom Mondom poďakoval pápežovi Františkovi za podporu svojho apelu zastaviť všetky bojové operácie v čase pandémie.

Generálny tajomník OSN António Guterres sa naposledy stretol s pápežom Františkom pri osobnej audiencii vo Vatikáne v decembri minulého roka. V rozhovore so šéfredaktorom denníka L´Osservatore Romano Andreom Mondom publikovanom 26. mája odpovedá Guterres na otázky súvisiace s reagovaním na globálne výzvy obdobia pandémie Covid-19 i doby po nej.

„Chcel by som predovšetkým zdôrazniť moje hlboké uznanie pápežovi Františkovi za podporu môjho globálneho apelu a práce OSN. Jeho globálne úsilie, jeho súcit a jeho výzvy k jednote potvrdzujú ústredné hodnoty, ktoré vedú našu prácu: zmenšovať ľudské utrpenie a podporovať ľudskú dôstojnosť“.

Apel vyzýval k zastaveniu bojov, aby sa svet mohol sústrediť na spoločného nepriateľa Covid-19. António Guterres hodnotí odozvu týmito slovami:

„Doteraz apel dostal podporu 115 vlád, regionálnych organizácií, viac než 200 skupín občianskej spoločnosti, ako i náboženských lídrov. Šestnásť ozbrojených skupín sa zaviazalo skoncovať s násilím.

Okrem toho sa milióny ľudí podpísali pod internetovú výzvu. Nedôvera je však aj naďalej veľká a je ťažké pretaviť tieto záväzky do činov, ktoré by urobili rozdiel v živote tých, čo znášajú následky konfliktov.“

Generálny tajomník OSN v tejto súvislosti pripomenul aj svoj ďalší apel:

„Chcel by som pripomenúť ďalší apel, ktorý som vydal a ktorý považujem za zásadne dôležitý: apel za pokoj v domácnostiach. V celom svete sme spolu so šírením pandémie svedkami aj znepokojivého vzrastania násilia na ženách a dievčatách.

Žiadal som vlády, občianske spoločnosti a všetkých, ktorí vo svete môžu pomôcť zmobilizovať sa na lepšiu ochranu žien. Žiadal som aj náboženských lídrov všetkých vierovyznaní, aby jednoznačne odsúdili každý čin násilia proti ženám a dievčatám a aby podporili základné princípy rovnosti.“

António Guterres hovoril aj o súvise pandémie so vzrastajúcimi pocitmi xenofóbie. Zdôraznil, že „náboženskí vodcovia zohrávajú kľúčovú rolu v šírení vzájomnej úcty“, „nenásilia a odmietnutia xenofóbie, rasizmu a každej formy netolerancie“.

Andrea Monda zaviedol rozhovor aj k téme problému šírenia dezinformácií v súvislosti s Covidom-19 a rozdúchavaním strachu. António Guterres pripomenul, že OSN v reakcii na to spustilo projekt s názvom Verified (Overené), zameraný na poskytovanie presných a faktami podložených informácií v súvislosti s pandémiou.

Na otázku o množiacej sa kritike činnosti OSN a jej agentúr, akou je aj Svetová zdravotnícka organizácia, António Guterres uznal, že bude dôležité pozrieť sa späť, ako epidémia vznikla a ako na ňu medzinárodné spoločenstvo odpovedalo. Zdôraznil však, že „v tejto chvíli však SZO a celý systém OSN beží s časom opreteky, aby zachraňovali životy“. Ako povedal, „zvlášť ho znepokojuje nedostatok adekvátnej solidarity s rozvojovými krajinami“.

Generálny sekretár uviedol niektoré údaje: OSN podľa slov definovalo plán humanitárnej odpovede vo výške 7,6 miliárd dolárov pre najzraniteľnejšie populácie, medzi ktorými sú utečenci a vnútorne vysídlené osoby. Doteraz darcovia poskytli takmer miliardu. OSN pokračuje vo svojich mierových operáciách a cez svoje distribučné siete zásobuje materiál na boj s nákazou koronavírusu. Zorganizovali solidárne lety so zdravotnými pomôckami i pracovníkmi do mnohých krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Rozhovor sa dotkol aj témy ohrození medzinárodnej spolupráce a multilateralizmu v medzinárodných vzťahoch. Ako uviedol António Guterres, „spolupráca a príspevok všetkých štátov, vrátane tých najmocnejších, sú nevyhnutné nielen pre boj proti Covidu-19, ale aj pre čelenie výzvam ohľadom mieru a bezpečnosti“ a rovnako aj „pre vytváranie podmienok pre účinné zotavenie sa rozvinutého i rozvojového sveta“:

„Krehkosť koordinovaných globálnych snáh je zvýraznená našou chýbajúcou odpoveďou na klimatickú krízu, stále rastúcim šírením jadrových zbraní, našou neschopnosťou zjednotiť sa pre lepšiu reguláciu internetu. Pandémia musí byť alarmujúcim budíkom. Globálne smrteľné hrozby si vyžadujú novú jednotu a solidaritu“.

„Na vakcínu treba hľadieť ako na verejné dobro“. Týmito slovami reagoval António Guterres na otázku Andreu Mondu o nebezpečenstve toho, že vakcína proti Covidu-19, ktorú sa viaceré krajiny snažia vyvinúť, by sa mohla stať nástrojom pozičných bojov v rámci medzinárodného spoločenstva. Pripomenul svoju výzvu ku globálnej spolupráci na urýchlení vývoja a výroby a zaistenie rovného prístupu k novým diagnostikám, terapiám a vakcínam na Covid-19.

Pri otázke o dopade pandémie na zväčšenie priepasti medzi bohatými a chudobnými krajinami generálny tajomník OSN konštatuje, že „počet chudobných osôb by mohol vzrásť o 500 miliónov“. „Rozvojové krajiny potrebujú konzistentnú a urgentnú podporu“, tvrdí generálny tajomník OSN. Doterajšie kroky Svetovej banky i G20 podľa jeho slov nestačia. „Bude dôležité zvážiť prídavné opatrenia, medzi nimi redukciu dlhov, aby sa predišlo dlhotrvajúcim finančným a ekonomickým krízam“, dodal António Guterres.

Pri otázke o budúcnosti OSN v dobe po pandémii generálny tajomník OSN odpovedá, že „zotavovanie sa z pandémie bude príležitosťou priviesť svet na bezpečnejšiu, zdravšiu, udržateľnejšiu a inkluzívnejšiu cestu“. Okrem čelenia nerovnostiam treba podľa neho venovať veľkú pozornosť „ženám a rodovej rovnosti“, ale aj činnosti v prospech klímy: „Žiadal som vlády, aby zaistili, že fondy na revitalizáciu ekonomiky sa využijú na investovanie do budúcnosti, nie do minulosti.“

Peniaze prispievateľov by mali byť podľa Antónia Guterresa použité na urýchlenie dekarbonizácie: „Toto je správna chvíľa uvaliť dane na uhlie a prinútiť znečisťovateľa, aby platil za svoje znečisťovanie. Finančné inštitúcie a investori musia plne zohľadniť klimatické riziká.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024