Znovuotvorenie Vatikánskych múzeí po pandémii bude prvého júna

TK KBS, RV mh; ml | 23. 05. 2020 20:29Vatikán 23. mája (RV) Znovuotvorenie Vatikánskych múzeí po období pandémie sa uskutoční v pondelok 1. júna. Podľa slov riaditeľky múzeí Barbary Jatta, pre návštevníkov pripravili aj novinky: zreštaurovanú Konštantínovskú sálu či vynovené priestory Pinakotéky so sieňou venovanou 500. výročiu smrti Raffaella.

Po troch mesiacoch uzatvorenia v dôsledku zdravotnej prevencie sa opäť obnoví aj prístup do Pápežských záhrad v Castel Gandolfe. Tie sa otvoria od soboty 6. júna.

Nevyhnutnou podmienkou pre vstup do expozícií bude dodržiavanie bezpečnostných odstupov a ďalších hygienických opatrení. Ako informoval zástupca vatikánskeho Úseku zdravia a hygieny, termosnímač nainštalovaný pri vstupe do múzeí bude návštevníkom kontrolovať teplotu a počas otváracích hodín bude k dispozícii lekársko-zdravotnícka pomoc organizácie „Misericordie di Italia“. 

Pri rešpektovaní bežných zdravotných opatrení ako sú ochranné rúška, hygienická vzdialenosť a dezinfekcia rúk, je však stále povinné prihlasovanie vopred, aby sa predišlo hromadeniu návštevníkov.  Na stránke Vatikánskych múzeí je možnosť voľby zakúpenia lístka do troch oblastí: múzeá, pápežské sídla so záhradami, alebo archeologické miesta.

Záujemcovia tam nájdu aj otváracie hodiny a iné potrebné informácie v piatich svetových jazykoch.

Vatikánske múzeá opäť ožijú

Opätovné sprístupnenie Vatikánskych múzeí priblížila ich riaditeľka Barbara Jatta aj s pozvaním pozrieť si pripravené novinky najmä v súvislosti s 500. výročím smrti maliara Raffaella Santiho. Okrem zreštaurovania jednej zo štyroch izieb Raffaella (Konštantínovská sála), to bude i kompletne obnovená ôsma sieň vo Vatikánskej obrazárni, celkom venovaná tomuto umelcovi.

Návštevníci múzeí sú pozvaní aj na prehliadku expozície predmetov pápeža Júliusa II. zo 16. storočia, ktorá je obohatená o etnologické historické zbierky, a vystavené budú i diela moderného a súčasného umenia.

V sobotu 23. mája sa so zdravotnými opatreniami prevencie nákazy znovu otvára aj Pápežské múzeum Svätého domčeka v apoštolskom paláci v Lorete. Vstup do loretského múzea zostáva bezplatný a bez objednania vopred.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024