V Svätej zemi očakávajú františkáni individuálnych pútnikov a rodiny

TK KBS, rv cz, job, ml; pz | 22. 05. 2020 13:28Svätá zem 22. mája (RV) Františkáni z Kustódie Svätej zeme dúfajú, že prídu individuálni pútnici a rodiny. Tým bude povolené vstúpiť na Izraelské územie najskôr. Ich príchod bude rozhodujúci pre prežitie kresťanských komunít v Ježišovej vlasti.

Pre Svätú zem sa pandémia koronavírusu stala ťažkou ranou. Tamojšie hospodárstvo je závislé na turistickom ruchu. Zo starostlivosti o pútnikov a z ich darov žijú tamojší kresťania, vrátane Kustódie Svätej zeme. Františkáni zamestnávajú 1 100 ľudí, z toho 60 percent v školstve. Ich príjmy závisia na veľkorysosti pútnikov a každoročnej veľkopiatkovej zbierke, ktorá bola tento rok preložená na 14. september. Prostriedky na život teda chýbajú a už teraz je zrejmé, že k plnému obnoveniu pútí nepríde skôr než na Vianoce. Hovorí Stephan Milovitch z Kustódie Svätej zeme:

"Ťažko môžeme čokoľvek plánovať, pretože nevieme, kedy Izrael pustí pútnikov cez hranice. Je možné však očakávať, že ich bude vpúšťať výberovo, podľa krajín a sily epidémie. Pútnici budú prichádzať v malých skupinách. Ťažko si predstaviť, že by prišiel napríklad nejaký biskup so štyridsaťčlennou diecéznou skupinou. Čakáme teda na rodiny a malé skupiny. My už sme pripravení. Naše spoločenstvá čakajú na pútnickych miestach. Trochu maľujeme a upratujeme. Ale pozývame pútnikov, aby prišli. Je zrejmé, že tí, ktorí prídu, ako prví po období krízy, ako tomu bolo napríklad po intifáde, budú vo výhode. Nestretnú totiž davy a budú mať lepšiu príležitosť na sústredenie sa. Viac času na modlitbu na pútnickych miestach, menšie rady pred Božím hrobom alebo jaskyňou Narodenia," hovorí.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022