Otestovali ľudí bez domova v Oáze pri Bernátovciach pri Košiciach

TK KBS, rl, mci, ml; pz | 22. 05. 2020 10:27Košice 22. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) Ľudia bez domova žijúci v Oáze v Bernátovciach pri Košiciach sa dočkali zdravotnej prehliadky. Profesor Vladimír Krčméry so svojim tímom z Vysokej školy svätej Alžbety, nadáciou DeDo a organizáciou Equita počas dvoch dní otestovali zamestnancov aj klientov zariadenia na COVID-19, cukrovku, vysoký krvný tlak a astmu.

Dobrovoľne sa nechalo otestovať počas dvoch dní viac ako 200 ľudí, hovorí profesor Vladimír Krčméry. „Našťastie, boli zatiaľ všetci, ktorých sme testovali na COVID negatívni, ale horšia bola situácia s hypertenziou, asi tretina všetkých vyšetrených, má nekontrolovaný vysoký krvný tlak, takže tých teraz nastavujeme na poriadnu liečbu a zachytili sme aj troch nových diabetikov s pomerne zlými hodnotami," uviedol prof. Krčméry.

Ako uviedla lekárka Michaela Kostičová z bratislavskej organizácie Equita, stres, v ktorom ľudia bez domova žijú niektorým z nich spôsobuje extrémne zvýšenie krvného tlaku. „Tu máme pána, ktorý je športovec, ale mal teraz v poslednej dobe nejaký stres. Sám sa obával, že ten tlak bude vysoký a 220 na 120, je skutočne vysoká hodnota. Mali sme tu mladú ženu, ona je dokonca liečená na vysoký krvný tlak, tam bolo 160 na 130," povedala Kostičová.

Nadácia DeDo sa začala intenzívnejšie venovať aj sociálnemu nájomnému bývaniu a pouličnej medicíne. Hovorí Alena Vachnová: „Veríme, že sa nám v Košiciach podarí nájsť dobrovoľníkov alebo ľudí, ktorí by sa chceli venovať tomuto typu medicíny a dokázali by prichádzať priamo za ľuďmi, ktorí sú v bytovej núdzi a pomáhať im tam, kde sa tí ľudia priamo teraz nachádzajú.“

Riaditeľ Oázy – Nádej pre nový život, kňaz Peter Gombita sa už niekoľko rokov usiluje získať lekára, ktorý by spolupracoval so zariadením. Testovanie jeho zamestnancov a klientov prijal preto s veľkou vďačnosťou. „Vďaka, pán Boh zaplať prof. Krčmérymu, tímom, ktorí boli a všetkým sponzorom, všetkým ktorí nám pomohli, veľké pán Boh zaplať.“

Lekári a dobrovoľníci by sa chceli do Bernátoviec vracať v dvojtýždňových intervaloch, aby zabezpečili zdravotnú starostlivosť aj ľuďom na periférii spoločnosti.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Mária Čigášová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023