Singapurská arcidiecéza nesúhlasí s uzatváraním virtuálnych sobášov

TK KBS, rv cz, jag, ml; pz | 19. 05. 2020 14:05Singapur 19. mája (RV) Katolícka cirkev v Singapure nebude sláviť ani zapisovať do matriky virtuálne uzatvorené sobáše, informovala na svojich webových stránkach, ktorá má približne 160 tisíc veriacich z päť a polmilióna obyvateľov.

Singapurská arcidiecéza reagovala zvláštnou nótou na nový zákon, ktorý predpokladá zavedenie dočasných opatrení k uzatváraniu a matrikovému zápisu občianskych manželských zväzkov. Podľa jeho znenia je možné počas koronavírusovej pandémie uzavrieť manželstvo formou videohovoru medzi snúbencami, štátnymi úradníkmi a svedkami.

Hoci arcidieccéza uznáva, že ide o výnimočné karanténne ustanovenie, zdôrazňuje "dôležitosť fyzickej interakcie medzi ľuďmi, ktorá slávia sviatosti" vrátane sviatosti manželstva. Odvoláva sa na kánonické právo, teologcké a pastoračné učenie cirkvi i nedávne vyhlásenie pápeža Františka pri jednej z ranných homílii. "Cirkev, sviatosti a Boží ľud sú konkrétni," vyzdvihol vtedy Petrov nástupca a varoval pred virtuálnou vierou (17. 4.)

Cirkev v Singapure preto nepripustí virtualizáciu sviatosti manželstva, k jej platnému udeleniu požaduje kánonické právo prítomnosť páru, kňaza a dvoch svedkov. Internetový prenos potom môže sprostredkovať účasť rodiny a priateľov na obrade, aby sa tak skĺbil "duchovný význam kánonického manželstva, túžby priateľov a rodiny po účasti na takejto šťastnej udalosti a rešpekt k sanitárnym normám," uzatvára tlačové vyhlásenie Singapurskej arcidiecézy.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023