Jeho láska k Slovensku bola verná a hlboká, vraví kardinál Dziwisz

TK KBS, sdz, dzu, ml; pz | 18. 05. 2020 15:30



Bratislava 18. mája (TK KBS) Svätý Ján Pavol II. sa uprostred vás cítil ako doma. Veľmi si vážil priateľstvo so slovenským národom. TK KBS to povedal bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II., kardinál Stanislav Dziwisz. Rozhovor pripravil pri príležitosti stého výročia narodenia sv. Jána Pavla II. tajomník Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo Dariusz Żuk-Olszewski.

- Vaša Eminencia, v čom vidíte výnimočnosť osobnosti sv. Jána Pavla II. ako pápeža?

"Plody veľkého pontifikátu svätého pápeža Jána Pavla II. sú bohaté a rôznorodé. A práve to hovorí najviac o výnimočnosti Jána Pavla II. Bol pastierom, pre ktorého bol dôležitý každý človek. Práve z lásky k Bohu a k človekovi neúnavne putoval po svete ako pútnik. Bol pastierom, ktorý s láskou a starostlivosťou hľadel na utrpenia národov gniavených rozličnými diktatúrami. No neobmedzoval sa len na pozorovanie, ale aktívne sa dožadoval práv pre človeka i spoločnosti. Veď práve vďaka nemu sa v našej časti Európy uskutočnila nekrvavá revolúcia, ktorá viedla k tomu, že sa dnes môžeme tešiť zo slobody. A bol to taktiež pastier pokorný, úplne poslušný Tomu, ktorý ho viedol, ponorený v Bohu, ktorému bol bezo zvyšku oddaný. A práve tu vidím charakteristickú črtu jeho svätosti."

- Čo môže povedať jeho osobnosť človeku na dnešnom Slovensku?

"Svätý Ján Pavol II. sa uprostred vás cítil ako doma. Veľmi si vážil priateľstvo so slovenským národom. Veď nás spájajú mnohoraké väzby vo veľkej rodine Slovanov. Svätý Otec sa cítil byť členom tejto duchovnej rodiny. Bol vašim bratom vďaka spoločným koreňom kultúry, podobnému jazyku i viere v Ježiša Krista. Môžem dosvedčiť, že jeho láska k statočnému národu Slovákov bola verná a hlboká. Viem, že to bola láska opätovaná. Neraz ste ju vyjadrovali – počas jeho apoštolských návštev vo Vašej krásnej vlasti, počas stretnutí v Ríme i pri mnohých iných príležitostiach.

V Levoči vás zveroval pod ochranu Božej Matky, ktorej vďačíte za záchranu viery v temných časoch marxistickej ideológie. Som presvedčený, že dnes za vás oroduje v nebi a zahŕňa vás svojou starostlivosťou. Veľmi mu ležalo na srdci, aby Slovensko zostalo verné Bohu, aby ťažké roky komunistickej nadvlády neoslabili vaše spojenie s Kristom a Cirkvou. Dnes, keď stojíme pred novými výzvami, medzi ktorými nechýbajú hrozby pre ľudskú dôstojnosť, úctu k životu, keď sa zdá, že prevláda primát „mať” nad „byť”, svätý pápež Ján Pavol stojí uprostred Vás a prosí, aby ste svoj život postavili na Evanjeliu, aby ste boli svedkami Evanjelia v našom spoločnom európskom dome."

- Otec kardinál, akú myšlienku z jeho života by ste dnes chceli obzvlášť zdôrazniť?

"Sté výročie narodenia sv. Jána Pavla II. si pripomíname za mimoriadnych okolností. Pandémia, ktorú zažívame, je zdrojom utrpenia a obáv ľudstva. Odpoveďou pre tieto ťažké časy je obrátiť sa k Božiemu Milosrdenstvu a s dôverou prosiť o zľutovanie pre nás i pre celý svet. Ján Pavol II., veľký Apoštol Božieho Milosrdenstva, pripomína, ako veľa môže v duši človeka spraviť jednoduché zvolanie: „Ježišu, dôverujem Ti”. Dnes sú Slováci po Poliakoch najpočetnejšou skupinou pútnikov do Sanktuária Božieho Milosrdenstva v krakovských Łagiewnikách. Vydávate tak veľké svedectvo viery a dôvery v Milosrdného Ježiša. Zostaňte mu verní a buďte naďalej svedkami nádeje pre utrápený svet."

- Prečo je dôležité nasledovať príklad sv. Jána Pavla II. ?

"Ján Pavol II. svojim životom, utrpením, učením a vytrvalým ohlasovaním Evanjelia nám dáva univerzálny recept na svätosť. Je ním Kristova láska. Môžeme a máme ho nasledovať v úplnej odovzdanosti Kristu Pánovi a Jeho Matke, vo vernom a dôslednom plnení životného povolania, v modlitbe a práci, v znášaní utrpení a protivenstiev. Svätý pápež Ján Pavol II. nás učí, že svätosť nie je rezervovaná iba pre nemnohých, ale je údelom všetkých učeníkov a učeníčiek Spasiteľa. Nie je nedosiahnuteľným cieľom, ale cestou, po ktorej máme kráčať v každodennosti."

- - - - -

Mons. Stanisław Jan kardinál Dziwisz (nar. 1939), emeritný krakovský arcibiskup-metropolita, bol osobným tajomníkom arcibiskupa Karola Wojtyłu od roku 1966 a zostal ním aj neskôr, keď bol K. Wojtyła menovaný za kardinála i zvolený za pápeža Jána Pavla II. Ako osobný tajomník ho sprevádzal až do jeho smrti v roku 2005. V rokoch 2005 – 2016 viedol Krakovskú arcidiecézu.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024