V porovnaní s inými africkými štátmi, Amerikou, Áziou či Európou je teda situácia podstatne lepšia. Sestra Elena hovorí, že vláda v Jube bola pripravená: "Okamžite po zaregistrovaní prvých prípadov v susedných krajinách boli zrušené medzinárodné lety, regionálne lety boli obmedzené a tie, ktoré zrušené neboli, musia dostať osobitné vládne povolenie. Cestovanie do zahraničia bolo tiež obmedzené. Zatiaľ to vyzerá, že vládne opatrenia fungujú a veríme, že ochránia Južný Sudán pred epidémiou."
Krajina, ktorá vznikla v roku 2011 odčlenením od Sudánu, je poznačená šesťročnou občianskou vojnou a jej zdravotníctvo je podľa slov sestry Eleny mimoriadne krehké: "Zdravotný systém v Južnom Sudáne je vo veľmi zlom stave. V celom štáte existuje len jedno laboratórium schopné vykonávať testy, veľmi málo jednotiek intenzívnej starostlivosti a len štyri pľúcne ventilátory. Medzinárodné organizácie pracujú na vybudovaní jednotiek intenzívnej starostlivosti v niektorých strategických centrách. Je však isté, že ak by sa epidémia rozšírila, bol by to pre krajinu problém obrovských rozmerov.
Aj preto kompetentné orgány reagovali v podstate okamžite. Vláda zakázala všetky formy zhromažďovania a obmedzila obchodné aktivity. V hlavných centrách ostalo otvorených len niekoľko nevyhnutných obchodov. Otváracie hodiny na úradoch sa skrátili. Politické stretnutia a náboženské obrady boli tiež zakázané. Kresťanov obzvlášť znepokojila nemožnosť sláviť vo svojich kostoloch Veľkonočné trojdnie, no duchovným pastierom sa podarilo vysvetliť dôležitosť zostať doma a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu vírusu."
Ešte 23. februára sa začal v krajine mierový proces, keď bol bývalý vodca povstalcov Riek Machar menovaný za viceprezidenta. Vytvorenie vlády národnej jednoty bolo prvým krokom k novým voľbám a väčšej politickej stabilite.
"Epidémia koronavírusu tento proces nezastavila, ale spomalila ho. Odložilo sa menovanie úradníkov miestnej správy, keďže pretrvávajú obavy z možnej nákazy. Chýba tiež dohoda o tom, ako naložiť s výnosmi z prírodných zdrojov (olej, zlato, voda,..), na ktoré je Južný Sudán veľmi bohatý. Všetci dúfajú, že po skončení mimoriadnej situácie sa bude pokračovať v budovaní mieru, ktorý zaručí národu zranenému toľkým násilím prosperitu,“ uzatvára sestra Elena.
Zdroje: Fides / Pápežské misijné diela na Slovensku