Pandémia vážne zasiahla Amazóniu - ničenie pralesa sa až strojnásobilo

TK KBS, rv cz, ml; ml; pz | 15. 05. 2020 13:30Brazília 15. mája (RV CZ) O Brazílii sa hovorí ako o latinskoamerickej krajiny najviac zasiahnutej novým koronavírusom. Podľa oficiálnych štatistík sa od začiatku pandémie v tejto krajine s 210 miliónmi obyvateľov nakazilo 190 tisíc ľudí a vyše 13 tisíc ľudí zomrelo.

Nákaza sa prekvapivo najviac rozšírila v Amazónii, najmä v periférnych mestách Manaus a Belém; zaznamenaná bola aj v niektorých indiánskych komitách. Práve v brazílskom štáte Pará, ktorý je vstupnou bránou do Amazónie, pôsobí vyše 60 rokov misionár Gianni Momentti. Osemdesiattriročný rodák z talianskej Bresce pracuje na projekte s názvom "Nový Mojžiš", zameranom na pestovanie ryže a chov zvierat.

"Rodiny chovateľov a roľníkov, ktorí sa podieľali na našom projekte, žijú mimo veľkých centier, ďaleko od ohnísk nákazy, takže medzi nimi žiadny prípad nemáme. Vírus teda ešte nezaútočil tak silno ako v hlavných mestách Belém a najmä v Manaus. Tam sú vážnym problémom periférie, aglomerácie ľudí bez lekárskej starostlivosti. Je to katastrofa a bude nutné zasiahnuť pre záchranu toho, čo je zachrániteľné. Myslím ale, že príchádzame príliš neskoro. Počet mŕtvych v Manaus je vyšší než počet mŕtvych v desiatich krajinách Južnej Ameriky, situácia tam je teda veľmi vážna. U nás v Beléme sa hovorí o štyroch tisícoch nakazených, 400 mŕtvych, čo je situácia ešte kontrolovateľná," pripomína taliansky misionár.

Otec Momentti zároveň konštatuje, že spolu s pandémiou sa aktivovali všetky deštruktívne sily ničiace amazonský prales:

"Bohužiaľ zločinci ničiaci amazonský prales využívajú túto pandémiu a nasadili všetky svoje sily, pretože prales je teraz bez kontroly. Všetky policajné zložky musia kontrolovať mestá. V minulých týždňoch dochádzalo vo veľkom k odlesňovaniu. Za tohtoročný marec a apríl zničili o 290 percent pralesa viac než za rovnaké obdobie v roku 2019. Naša vláda v deklarácii v 14 bodoch dala jasne najavo, že cieľom je znížiť tieto zločinné intervencie ničiace Amazóniu na nulu. Teraz ich však zamestnáva kalamita Covid-19 a za prvý cieľ si kladie ochranu života svojich občanov," hovorí taliansky misionár z Belému, otec Gianni Momettti. Ako dodáva, vážne následky budú mať tiež reštrikcie majúce zamedziť šírenie nákazy. "Zastaviť všetko v takomto hospodárstve ako je naše, znamená vstúpiť do krízy po všetkých stránkach," konštatuje a poukazuje na rolu charít a farských hnutí, ktoré sa snažia prinášať rodinám pomoc.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024