V programe vystúpia Zuzana Weiserová, Monika Fabiánová, Ondrej Šaling a Pavol Remenár (spev), Peter Mikula, Vladimír Kopec (organ), Jozef Lupták (violončelo) a Juraj Tomka (husle). Počas koncertu zaznejú sakrálne diela F. Schmidta, J. S .Bacha, A. Dvořáka, L. Janáčka, P. Mascagniho, G.B., Pergolesiho, G. Verdiho, M. Schneidera – Trnavského, G. Liberta a G. Cacciniho.
Koncert v priamom prenose bude možné sledovať prostredníctvom internetu cez live stream na stránkach www.zachranmekulturu.sk a www.biskupstvo-nitra.sk V úvode koncertu sa prihovorí nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Známku a príležitostnú pečiatku predstaví Ján Vallo, predseda Spoločenstva kresťanskej filatelie na Slovensku sv. Gabriel.
Koncert sa uskutoční bez účasti verejnosti a umelci v ňom budú účinkovať bez nároku na honorár.
Slovenská pošta vydala známku k 100. výročiu narodenia sv. Jána Pavla II. spoločne s Poľskou poštou. Známka vychádza vo zvláštnom tlačovom liste, kde je 6 známok a 6 kupónov. Na známke je znázornený so svätožiarou zamýšľajúci sa pápež a v pozadí jeho rodný dom vo Wadoviciach. Na kupóne je Ján Pavol II. s kardinálom J.CH.Korcom – počas stretnutia v Nitre 30.júna 1995. Na okrajoch tlačového listu je ešte silueta Svätopeterskej baziliky v Ríme, rodného domu vo Wadoviciach a končiare hôr.
So známkou vychádza aj obálka prvého dňa, kde na prítlači je kľačiaci pápež pri modlitbe a na pečiatke je holubica (symbol Ducha Svätého) a nápis Karol Wojtyla, 1920-2005. Autorom známky je poľský umelec Maciej Jedrysik. Je tlačená ofsetom v Českej republike – Tiskárna Hradištko. Má nominálnu hodnotu 1,70 € (čo zodpovedá napr. doporučenému listu 1.triedy na Slovensku) a vychádza v náklade 180 000 kusov (30 000 TL).
Vydanie tejto známky iniciovalo Spoločenstvo Sv. Gabriel (kresťanská filatelia na Slovensku). Konferencia biskupov Slovenska na podnet SSG dala na tento deň vyhotoviť príležitostné poštové pečiatky do miest, ktoré pápež na Slovensku navštívil – Bratislava, Šaštín, Trnava, Nitra, Banská Bystrica, Rožňava, Levoča, Košice a Prešov. Na poštách týchto miest si 18. mája a ďalších 7 dní môžu záujemcovia týmito pečiatkami dať opečiatkovať svoje zásielky“.
-
Ján Pavol II. – vlastným menom Karol Wojtyla – sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach v Poľsku ako druhý syn rodičom Karolovi Wojtylovi a Emílie, rodenej Kaczorowskej. Keď mal 9 rokov zomrela mu matka a o tri roky neskôr i jeho starší brat Edmund. Otec zomrel v roku 1941. Počas 2. svetovej vojny začal tajne študovať teológiu, v ktorej po oslobodení Poľska pokračoval na Jagellonskej univerzite. V novembri 1946 bol vysvätený za kňaza, v júli 1958 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Krakove a v decembri 1963 sa stal krakovským arcibiskupom. 26. júna 1967 bol vymenovaný za kardinála. V konkláve 16. októbra 1978 ho kardináli zvolili za 264. nástupcu sv. apoštola Petra – za pápeža. Bol prvým pápežom slovanského pôvodu. Jeho pontifikát trval 26 rokov 5 mesiacov a 17 dní. Zomrel v sobotu vo Veľkonočnej oktáve 2. apríla 2005. Pontifikát Jána Pavla II. bol tretí najdlhší. Počas neho vykonal 104 zahraničných apoštolských ciest (tri aj na Slovensko – 1990, 1995, 2003), vydal 14 encyklík, blahorečil a svätorečil 1 340 ľudí, povedal asi 3 500 prejavov, vyhlásil tri jubilejné roky, na asi 1 200 generálnych audienciách sa s nim stretlo vyše 20 miliónov ľudí... Bol neúnavným horliteľom za zachovanie mieru, dodržiavanie ľudských práv a dôstojnosti človeka. Svojou charizmou vtlačil Katolíckej cirkvi nový dynamizmus. Už na jeho pohrebe niesli ľudia transparenty s nápisom „Santo subito“ (svätý hneď). Pápež Benedikt XVI. ho 1. mája 2011 (Nedeľa Božieho milosrdenstva) vyhlásil za blahoslaveného a pápež František ho 27. apríla 2014 (tiež Nedeľa Božieho milosrdenstva) vyhlásil za svätého. Jeho liturgická spomienka sa v Katolíckej cirkvi slávi 22. októbra – deň prevzatia pápežského úradu. V roku 1995 30. júna osobne navštívil Nitru, kde sa stretol s mládežou Slovenska a nečakane navštívil aj Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. K Slovensku a jeho ľudu mal mimoriadne blízky vzťah.
TK KBS informoval Tibor Ujlacký