Jána Pavla II. si pripomenie aj Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR

TK KBS, vpr, ml; pz | 15. 05. 2020 09:50Bratislava 15. mája (TK KBS) Sté výročie narodenia sv. Jána Pavla II. si pripomenie aj Veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku. Na vybraných podujatiach sa zúčastní aj veľvyslanec Krzysztof Strzałka, informovala Magdalena Suwara z Politicko-ekonomického oddelenia Veľvyslanectva Poľskej Republiky v Bratislave. 

 

V nedeľu 17. mája 2020 budú dve liturgické slávnosti. O 10:30 bude v Katedrále sv. Martina v Bratislave sláviť ďakovnú svätú omšu za sv. Jána Pavla II. Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS spolu s poľskými kňazmi pracujúcimi v Bratislave. Súčasťou bude aj spomienka na sv. Jána Pavla II. pred jemu venovanou tabuľou v katedrále vedľa kaplnky sv. Jána Almužníka. O 16:00 bude v ten istý deň svätá omša pre poľskú menšinu žijúcu v Nitre. Svätá omša v Katedrále sv. Emeráma bude spojená s kladením kvetov pod pomníkom pápeža pri katedre. 

 

Veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku pripomenie svojho rodáka aj slávnostným kladením kvetov (alebo vencov) pod pomníkmi/tabuľami na počesť sv. Jána Pavla II po celom Slovensku - v Bratislave (Vajnory, Petržalka), v Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Levoči, Poprade, Ružomberku, Prešove, Košiciach. 

 

Slávnosti budú mať komorný charakter so zachovaním všetkých bezpečnostných opatrení a zúčastnia sa ho poľskí diplomati na čele s veľvyslancom Poľskej republiky v Slovenskej republike Krzysztofom Strzałkom, konzulom Poľskej republiky Stanislavom Kargulom a riaditeľom Poľského inštitútu v Bratislave Jacekom Gajewským, honorárni konzuli Poľskej republiky v Liptovskom Mikuláši a Prešove, ako aj predstaviteľmi poľskej menšiny na Slovensku, vysokoškolských centier výučby poľského jazyka.

 

V pondelok 18. mája, v deň výročia, odvysiela Dvojka RTVS špeciálny hodinový program „Odkaz Jána Pavla II Slovensku” (od 17:35), v rámci ktorého bude vysielaný 20-minútový dokument o návštevách pápeža na Slovensku (scenár a réžia – Slavomír Zrebný). Dokument bol vyprodukovaný z iniciatívy Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.

 

Veľvyslanec Krzysztof Strzałka sa zároveň v deň výročia narodenia zúčastní na vysielaní špeciálneho programu, ktorý bude venovaný pápežovi v TV LUX (o 17:30).

 

Z iniciatívy veľvyslanectva tiež vznikla výstava „Ján Pavol II. a Slovensko”. Mapuje vzťahy pápeža so Slovenskom. Autorkou výstavy je prof. Emília Hrabovec, prodekanka Bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Záštitu nad výstavou prijali bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski. "Výstavu vzhľadom na epidémiu koronavírusa budeme teraz prezentovať on-line, avšak následne by výstava mala putovať po celom Slovensku," dodala Magdalena Suwara. 

 

TK KBS informovalo Veľvyslanectvo Poľskej Republiky v Bratislave[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022