Sv. Jána Pavla II. pripomína spoločná poľsko-slovenská poštová známka

TK KBS, pol; ml | 14. 05. 2020 07:05Bratislava 13. mája (TK KBS) Poczta Polska a Slovenská pošta, a.s. si pripomínajú sté výročie narodenia Karola Wojtyłu – sv. Jána Pavla II. – spoločnou edíciou poštovej známky. Autorom výtvarného návrhu známky je Maciej Jędrysik.

Vyníma sa na nej zamýšľajúci sa pápež Ján Pavol II. na pozadí rodného domu vo Wadowiciach, a na druhej strane je zachytené stretnutie s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom v Nitre v roku 1995 počas 2. apoštolskej cesty pápeža na Slovensku. Známku sprevádzajú aj obálky prvého dňa obehu (FDC) a príležitostné pečiatky.

Bratislava, znamka, Jan Pavol II.

Prítlač na FDC zobrazuje kľačiaceho pápeža pri modlitbe a na pečiatke je holubica (symbol Ducha Svätého) a nápis Karol Wojtyla, 1920 – 2005. Poľská známka sa dostáva do obehu v stredu 13. mája a slovenská 18. mája, presne v deň výročia narodenia Karola Wojtyłu, informoval Poľský inštitút na Slovensku.

"Spoločná pápežská známka potvrdzuje známy fakt obrovskej popularity Jána Pavla II., pápeža-Poliaka, a zároveň slovanského pápeža, na Slovensku medzi veriacimi. Epidémia koronavírusu prekazila, žiaľ, plány Poľského inštitútu a obidvoch pôšt zorganizovať slávnostnú prezentáciu tejto známky v Bratislave v máji 2020," uvádza inštitút.

-

Zdroje: Poľský inštitút na Slovensku / pofis.sk / www.filatelistyka.poczta-polska.pl[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022