V súvislosti s Dňom Európy sa redaktor Vatican News Alessandro Gisotti zaujímal o pohľad európskej političky na to, čo pápež František viackrát pripomenul ako potrebu vrátiť sa k snu zakladateľov zjednotenej Európy o solidárnosti a mieri. Na otázku, čo dnes znamená sláviť Deň Európy v kontexte najťažšej krízy od čias Druhej svetovej vojny, Ursula von der Leyen odpovedá:
„Európska únia zmenila osud nášho kontinentu k lepšiemu. Zrodila sa z popola krízy, ktorá zdevastovala kontinent. A práve v čase krízy ako je tá, ktorú prežívame, môžeme oceniť jej pravú hodnotu. Pre mojich rodičov Európa znamenala mier. Pre moju generáciu sloboda a právny štát. Pre generáciu mojich detí znamená budúcnosť a otvorenosť svetu.
Niekedy berieme Európu ako samozrejmosť.
Zabúdame, aké vzácne dobro je žiť v ekonomickej prosperite, v sociálnej súdržnosti, v rešpektovaní ľudských práv. Tak ako je to so slobodou a zdravím, ich pravú hodnotu doceňujeme len keď sa bojíme, že ich stratíme. Terajšia pandémia je toho bolestným pripomenutím.
Ako povedal Alcide de Gasperi: „Len ak budeme jednotní, budeme silní, len ak budeme silní, budeme slobodní.“ Musíme ďalej pracovať pre Európu, ktorá bude bližšia, jednotnejšia. Tento rok bude Deň Európy trochu odlišný. Avšak dúfam, že to predsa bude moment slávenia pre všetkých Európanov, oslava priateľstva, jednoty a solidárnosti medzi krajinami a medzi ľuďmi.“
V tomto momente pandémie pápež František viac ráz povzbudzoval Európu vrátiť sa ku snu jej zakladateľov, ku snu solidarity a mieru. Je možné naplniť takýto sen? Ako sa to dá konkrétne? – pýta sa redaktor Vatican News. Predsedníčka Európskej komisie odpovedá:
„Dňa 9. mája budeme sláviť 70. výročie deklarácie Roberta Schumana, ktorá sa potom stala východiskovým bodom našej cesty smerom k Európskej únii. Schumanova deklarácia zmenila osud nášho kontinentu. Jeho požiadavky jednotnej a solidárnej Európy sú dnes výsostne platné.
Niet z môjho pohľadu dnes lepšej pocty Schumanovým slovám, než je solidarita medzi krajinami Európskej únie. Rumunskí a nórski lekári a zdravotné sestry, ktorí išli do Bergama starať sa o chorých, Nemecko, ktoré ponúklo svoje kapacity intenzívnej starostlivosti pacientom z Talianska, Francúzsko, Nizozemsko a Česká republika, ktoré poslali rúška do Španielska.
Šok koronavírusu nesie aj blahodarné posolstvo, v širšom zmysle: tí, ktorí pozerajú len na seba, ďaleko nezájdu. Závažné krízy, konflikty a reformy môžeme prekonať len spoločne. Toto platí aj pre plán obnovy našej Európskej únie. Musí byť mocný a načrtnúť širokými líniami štetca cestu Európy do budúcnosti. Bojujem za Európu založenú na solidárnosti, ktorá sa odvážne ujme „zelených“ a digitálnych príležitostí a ktorá bude solídnejšie pripravená na budúce krízy.“
(...) Po tejto kríze, akú úlohu môže zohrať Európa na medzinárodnej úrovni? Ako bude podľa Vášho názoru vyzerať multilateralizmus po tejto kríze?
„Tento vírus ukazuje, ako je svet poprepájaný. Čelíme globálnej pandémii a jediný spôsob ako poraziť tento vírus je prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a solidarity. Presne toto bolo cieľom podujatia Coronavirus Global Response, ktoré som zvolala na 4. mája spolu s niekoľkými vládami EU a ďalšími partnermi.
Viac ako 50 hláv štátov a zástupcov vlád, zdravotníckych organizácií a podnikateľských lídrov z celého sveta sa pripojilo k nám, aby sme nazbierali finančné zdroje a naštartovali bezprecedentnú prácu na vakcínach a liečbach proti koronavírusu.
Zozbierali sme 7,4 miliardy eur, z ktorých je viac ako polovica od Európskej únie a jej vlád. A pod jednu strechu sme priviedli globálne organizácie pracujúce na vyvinutí vakcín, liečebných postupov a diagnostiky i na ich sprístupnení v prijateľnej cene celému svetu. Úspech tohto podujatia nám opäť ukázal silu spolupráce.“
-