Štáty uvoľňujú zákazy účasti na verejných svätých omšiach (prehľad)

TK KBS, ekai, kn; ml | 07. 05. 2020 10:25



Bratislava 7. mája (E-kaI) V posledných dňoch viaceré krajiny v Európe začínajú postupne zmierňovať tvrdé nariadenia zavedené počas pandémie koronavírusu. Pomaly sa obnovuje slávenie Eucharistie za účasti veriacich, aj keď za prísnych podmienok.

Rakúsko

Sväté omše otvorené pre veriacich budú možné od 15. mája. Podľa poskytnutých informácií by malo byť na účastníka 10 štvorcových metrov chrámového priestoru s minimálnou vzdialenosťou 2 metrov medzi ľuďmi.

Napríklad v Katedrále sv. Štefana vo Viedni, ktorej rozloha je 3-tisíc štvorcových metrov, bude môcť byť v rovnakom čase 300 ľudí. Za normálnych okolností chrám zvyčajne pojme až päťtisíc osôb.

Počas celej liturgie musia mať veriaci rúško zakrývajúce nos a ústa ako bariéru proti kvapôčkovej infekcii. Toto sa nevzťahuje na deti mladšie ako šesť rokov. Na tomto základe episkopát vypracúva podrobné nariadenia.

Taliansko

Premiér Giuseppe Conte predstavil 4. mája prvé pravidlá uvoľnenia prísneho režimu, ktorý Talianom 8 týždňov zakazoval, okrem niekoľkých výnimiek, vyjsť z vlastného bytu či domu.

Jeho pôvodný plán predpokladal postupný návrat k priemyselným, hospodárskym, kultúrnym a sociálnym aktivitám, ale zatiaľ bez svätých omší za účasti veriacich. Po tvrdých protestoch cirkví a náboženských spoločenstiev vláda Talianska začala rokovať s talianskymi biskupmi o zmene doterajšieho zákazu slávenia verejných svätých omší s účasťou veriacich.

Povolenie slávenia liturgií sa očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.

Nemecko

V niektorých nemeckých spolkových krajinách, napríklad v Sasku, Durínsku alebo Berlíne, boli náboženské slávenia s účasťou malej skupiny veriacich povolené už pred niekoľkými dňami. Aj ostatné spolkové krajiny plánujú v nadchádzajúcich dňoch uvoľniť náboženské slávenia s malými skupinami.

Napríklad v Bavorsku dovolili náboženské obrady za účasti veriacich od 4. mája. Účastníci by mali udržiavať vzdialenosť najmenej dva metre od seba, farnosť vytvára poriadkové služby, liturgia nemôže trvať dlhšie ako hodinu.

Česká republika

Vláda povolila slávenie verejných svätých omší od 24. apríla s účasťou 15 osôb a pri zachovaní prísnych hygienických podmienok. Nové vládne ustanovenie zo dňa 30. apríla uvádza, že od pondelka 11. mája bude môcť prísť na verejné sväté omše až 100 ľudí.

Medzi účastníkov bohoslužieb sa nepočítajú celebrujúci, asistujúci, kostolník, zvonár a pod. Vláda sľubuje, že od 8. júna budú chrámy opäť otvorené pre všetkých.

Slovinsko

Náboženské slávenia za účasti veriacich sú opäť povolené od 4. mája. Účastníci svätej omše pri vstupe do kostola musia nosiť ochranné rúška a dezinfikovať si ruky, uviedla 28. apríla biskupská konferencia.

Ďalšie pokyny týkajúce sa ochrany účastníkov bohoslužieb pred koronavírusom vydajú jednotliví diecézni biskupi.

Maďarsko

Rovnako ako v iných krajinách, chrámy sú otvorené na bohoslužby, ale verejné liturgie sa nemôžu sláviť už viac ako mesiac. Veriaci sa môžu zúčastňovať na svätých omšiach iba prostredníctvom rádia a televízie.

Predseda vlády Viktor Orbán oznámil 30. apríla zavedenie postupného uvoľňovania ochranných opatrení proti epidémii, ale neplatí to pre Budapešť. Napríklad obchody môžu byť otvorené bez obmedzení. O možnosti zúčastniť sa na svätej omši do 30. apríla nebolo rozhodnuté.

Francúzsko

Sväté omše s účasťou veriacich nebude možné sláviť skôr ako v polovici júna. Pred videokonferenciou s prezidentom Emmanuelom Macronom biskupi požadovali, aby boli verejné sväté omše možné od 11. mája.

S veľkým pobúrením sa stretol nedávny zákrok polície, ktorá prerušila liturgiu, na ktorej bolo prítomných sedem veriacich a vysielali ju na sociálnych sieťach.

Švajčiarsko

Federálna vláda oznámila postupné uvoľňovanie ochranných opatrení proti koronavírusu. Od 27. apríla sú možné pohreby v rodinnom kruhu (do 15 osôb) s ochrannými rúškami na tvári a udržiavaním odstupu.

Konferencia švajčiarskych biskupov zase zverejnila svoj návrh rámca podmienok na sväté omše s účasťou veriacich. Ich počet by mal byť obmedzený na 30 percent miest a vzdialenosť medzi ľuďmi by mala byť štyri metre.

Vláda však schladila nádeje na povolenie verejných liturgií od 11. mája a oznámila, že až 27. mája rozhodne v otázke „tretej fázy uvoľňovania“ plánovanej na 8. júna, ktorá by v sebe mala zahŕňať aj uvoľnenie náboženských slávení. Preto sa neuskutočnia žiadne verejné slávnosti na sviatky Nanebovstúpenia Pána a Zoslanie Ducha Svätého.

Španielsko

Verejné liturgie s obmedzeným počtom účastníkov a pri dodržiavaní predpísaných odstupov medzi ľuďmi budú možné od 11. mája. V kostole bude možné využiť iba 30 percent miest a o dva týždne neskôr sa tento limit zvýši na 50 percent.

Vzhľadom na významné rozdiely v počte infikovaných v jednotlivých regiónoch budú sväté omše na ostrovoch, ako sú Malorka a Kanárske ostrovy, prístupné pre verejnosť skôr ako v regiónoch, ktoré sú silne postihnuté epidémiou, napríklad Madrid alebo Katalánsko.

Grécko

Štát umožní verejné liturgie od 17. mája. Do chrámov na modlitbu ale môžu prichádzať veriaci od 4. mája.

-

Zdroje: E-kai / Katolícke noviny



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024