Pandémia zastavila púte, keď sa po rokoch stagnácie spôsobenej napätím v tejto oblasti sveta začali oživovať. Minulý rok prišlo do Svätej zeme viac ako 4 milióny ľudí zaujímajúcich sa o náboženský cestovný ruch, z ktorých bolo 630-tisíc katolíkov.
Medzi pútnikmi z Európy tvorili najpočetnejšie skupiny Taliani a Poliaci. Teraz pandémia zastavila všetko.
„Potrebujeme vypracovať nový pútnický model, ktorý napriek sanitárnym obmedzeniam umožní každému veriacemu prísť na sväté miesta. Čakáme na vládne usmernenia, ktorým sa budeme musieť prispôsobiť,“ zdôrazňuje taliansky františkán. Páter Galdi D Aragon nám pripomína, že Jeruzalem, ktorý je srdcom kresťanstva, je tiež svätým mestom pre predstaviteľov iných monoteistických náboženstiev, čo zvyšuje príliv turistov a vytvára davy ľudí.
„Pokiaľ ide o svätyne Svätej zeme, využívame čas ich uzavretia, aby sme zaviedli zmeny, ktoré v budúcnosti umožnia pútnikom prežívať v nich pobyt duchovnejšie aj kultúrnejšie,“ hovorí páter Galdi D Aragon.
„Určite popandemická budúcnosť sú malé skupiny. Našťastie sú naše svätyne a baziliky také veľké (napr. Nazaret, Getsemany, vrch Tábor), že môžeme pripravovať liturgie pre skupiny 50 - 70 osôb pri zachovaní hygienických štandardov. Je zrejmé, že budeme musieť rozvíjať nielen nový štýl pútí, ale aj cestovanie, aspoň kým nebude objavená vakcína.“
-
Zdroje: E-kai / Katolicke noviny