Ján Pavol II. pred dvadsiatimi rokmi svätorečil sr. Faustínu Kowalsku

TK KBS, mil; ml | 30. 04. 2020 07:51



Bratislava 30. apríla (TK KBS) V posledný deň tohto mesiaca, vo štvrtok 30. apríla, si pripomíname 20. výročie svätorečenia apoštolky Božieho milosrdenstva, sestry Márie Faustíny Kowalskej. Pri tejto príležitosti prinášame modlitbu sv. Jána Pavla II. k sv. Faustíne Kowalskej a svedectvá zázrakov, ktoré boli použité k vyhláseniu sestry Faustíny za blahoslavenú a svätú.

Modlitba svätého k svätej

Pri príležitosti spomienky prinášame modlitbu sv. Jána Pavla II. k sv. Faustíne Kowalskej:

Dnes zakúšam naozaj veľkú radosť, že celej Cirkvi môžem ukázať život a svedectvo sestry Faustíny Kowalskej ako Boží dar pre dnešnú dobu. Božia prozreteľnosť zariadila, že život tejto pokornej dcéry poľskej zeme bol úzko spojený s dejinami 20. storočia, ktoré sa nedávno skončilo. Kristus jej zveril svoje posolstvo milosrdenstva v rokoch medzi prvou a druhou svetovou vojnou.

Kto si pamätá na udalosti tých rokov, kto bol ich svedkom, zúčastnil sa ich a zakúsil strašné utrpenie spôsobené miliónom ľudí, vie veľmi dobre, ako veľmi sme toto posolstvo potrebovali. Ježiš povedal sestre Faustíne: Ľudstvo nenájde pokoj, kým sa s dôverou neobráti na moje milosrdenstvo (Den. 300). Práve poľská rehoľná sestra sa pričinila o to, že toto posolstvo bude navždy úzko spojené s 20. storočím, ktoré uzatvára druhé tisícročie a je mostom k tretiemu. Nie je to nové posolstvo, ale môžeme ho považovať za dar mimoriadneho osvietenia, ktoré nám umožňuje lepšie prežívať evanjelium Veľkej noci a niesť ho ako lúč svetla našim súčasníkom. Čo nám prinesú nastávajúce roky? Aká bude budúcnosť človeka na zemi? Nie je nám dané vedieť to. Je však isté, že napriek ďalším úspechom nebudú, žiaľ, chýbať ani bolestné skúšky. Ale svetlo Božieho milosrdenstva, ktoré Boh chcel nanovo zveriť svetu skrze charizmu sestry Faustíny, bude osvetľovať ľudské cesty v treťom tisícročí. Svätorečenie sestry Faustíny je mimoriadne presvedčivé. Týmto svätorečením chcem dnes odovzdať posolstvo milosrdenstva novému tisícročiu. Odovzdávam ho všetkým ľuďom, aby sa učili poznávať skutočnú tvár Boha i skutočnú tvár človeka (Rím, 30. apríla 2000)

- - - -

Svedectvá zázrakov

Prinášame vám svedectvá zázrakov, ktoré boli použité k vyhláseniu sestry Faustíny za blahoslavebú a svätú. Prvý zázrak zakúsila Američanka Maureen Diganová, ktorú náhle postihla veľmi vážna, pomalá choroba končiaca smrťou, zvaná Lymfedém dolných končatín. Druhý zakúsil americký kňaz poľského pôvodu Ronald Pytel. Nech sú pre nás povzbudením k viere, že zázraky sa dejú aj dnes.

Maureen Diganová

Do svojich 15 rokov žila Maureen Diganová normálny zdravý život. Potom ju náhle postihla veľmi vážna, pomalá choroba končiaca smrťou, zvaná Lymfedém dolných končatín. Je to choroba, na ktorú nemajú lieky veľký vplyv a ktorá sa nezmierňuje. V priebehu nasledujúcich 10 rokov, Maureen podstúpila desiatky operácií a bola dlho väznená v nemocnici. Priatelia a príbuzní jej odporučili, aby sa modlila a dôverovala Bohu. Maureen však v prvom rade nemohla pochopiť, prečo Boh na ňu dopustil takú chorobu a úplne stratila vieru v Boha. Napokon, zhoršenie jej zdravotného stavu, si vyžiadalo amputáciu jej nohy. Neskôr lekári odporučili amputovať aj jej druhú nohu. Raz večer, keď bola Maureen v nemocnici, jej manžel pozeral film o Božom milosrdenstve. Vtedy začal byť presvedčený o sile vyliečenia na príhovor svätej Faustíny. Bob presvedčil Maureen a lekárov, aby mohla ísť do svätyne sv. Faustíny v Poľsku. Pricestovali do Poľska 23.marca 1981 a Maureen išla na spoveď, prvý raz odvtedy ako bola malé dievča. Keď prišla do chrámu, cynicky poznamenala: Dobre, Faustína, prišla som sem z ďaleka, teraz niečo urob… Na čo dostala odpoveď: Ak ma žiadaš o pomoc, dám ti ju.

Zrazu Maureen pocítila veľký pokoj a teplo vo svojom tele. Zdalo sa jej, že všetka bolesť z jej tela vyteká von a jej opuchnutá noha, ktorá bola po amputácii kratšia, dorástla do svojej normálnej dĺžky. Keď sa vrátila do USA, bola vyšetrená a prehliadnutá piatimi nezávislými lekármi, ktorí dospeli k rovnakému záveru, že bola úplne uzdravená. Nebolo žiadne medicínske vysvetlenie pre náhle uzdravenie z nevyliečiteľnej choroby. Nazbierané dokumenty o tomto zázraku boli preskúmané v spolupráci piatich lekárov vymenovaných Cirkevnou kongregáciou pre záležitosti svätých, ďalej boli odovzdané na preverenie tímu teológov a nakoniec tímu kardinálov a biskupov. Vyliečenie bolo odsúhlasené všetkými ako zázrak. Tento zázrak bol použitý počas beatifikácie sestry Faustíny 18.apríla 1993, kedy bola vyhlásená za  blahoslavenú.

Ronald Pytel

Pán ma požehnal nádherným uzdravením cez príhovor sv. Faustíny. Moje uzdravenie sa stalo zázrakom pre jej kanonizáciu. Bolo úžasné vidieť, ako sa stala svätou. A teraz bude viac ľudí ako kedykoľvek predtým počuť posolstvo milosrdenstva,“ hovorí.  Moji rodičia sa narodili v Amerike, ale moji starí rodičia pochádzali z Poľska. Ako mladý chlapec si pamätám, že som v našej škole videl obraz Božieho milosrdenstva s nápisom „Jezu, ufam Tobie!“. Až po roku 1987 som sa prvýkrát veľmi dobre zoznámil s oddanosťou Božiemu milosrdenstvu v kaplnke počas púte do Medžugoria. V 1992 roku lekári dali otcovi Ronovi informáciu, že bude žiť nanajvýš tri až päť rokov. V tom čase bol extrémne chudý a bledý so silne poškodeným srdcom. Zázrak nie je len to, že otec Ron žije, ale jeho trvalé ochorenie srdca je preč. V skutočnosti hovorí, že je dnes v lepšom zdraví ako kedykoľvek predtým.

5. októbra 1995, na sviatok sv. Faustíny (ktorá bola vtedy blahoslavená), sa otec Ron a niektorí jeho priatelia zišli po svätej omši na modlitbu v kostole Svätého ruženca, ktorý je tiež arcibiskupskou svätyňou Božieho milosrdenstva v Baltimore. Po modlitbe za uzdravenie jeho srdca na príhovor sv. Faustíny, si otec Ron uctil relikvie sv. Faustíny a ako mŕtvy sa zrútil  k zemi. Cítil sa akoby úplne ochrnutý, ale zostal úplne v pokoji a pri vedomí. Len som sa neohol pohnúť. Následná návšteva u jeho kardiológa ukázala, že jeho srdce bolo uzdravené. Aj keď bol uzdravený na príhovor sv. Faustíny, otec Ron rýchlo poukazuje na to, že ho uzdravil Pán Ježiš. V mojom srdci viem, že sestra Faustína sa za mňa prihovorila k Ježišovi a jeho srdce sa dotklo môjho. Je to také jednoduché.

Po takmer troch rokoch vyšetrovania otca Rona a jeho lekárskych záznamov, lekári a teológovia z Kongregácie pre kauzy svätých uzavreli dôkladné vyšetrenie uzdravenia. A 20. decembra 1999 pápež Ján Pavol II. nariadil uverejnenie skutočnosti uzdravenia ako zázraku na príhovor sestry Faustíny, čo viedlo k jej kanonizácii v nedeľu Božieho milosrdenstva 30. apríla na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

-

Zdroj: milosrdenstvo.sk



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024