Narodil sa v Betleheme, ale neskôr sa presťahoval do Nazareta. V Nazarete sa zasnúbil s Máriou, tradícia hovorí, že vtedy už bol v staršom veku. Svätý Jozef však určite nebol starý, ako to znázorňujú niektoré umelecké diela. Keď si bral za manželku Máriu, mohol mať okolo 25 až 30 rokov. Nebol však len obyčajným tesárom, ale umeleckým remeselníkom s istým kultúrnym vzdelaním.
Nedávne štúdiá jezuitského pátra Giovanniho Magnaniho dokumentujú, že svätý Jozef bol skúseným a na okolí jediným tesárom, ktorý sa podieľal na rekonštrukcii mesta Sefforis, Herodesovho sídla neďaleko Nazareta. Toto povolanie má okrem iného aj nádych kandidáta na rabína. Potvrdzuje to stručný opis evanjelistov, ktorí Jozefa označili za muža spravodlivého. Hebrejský výraz sadiq označuje príkladného človeka vo vzťahu k zákonu, ktorý pozná nielen hebrejčinu, ale taktiež aramejčinu a do istej miery aj gréčtinu.
Pápež Pius XII. v roku 1955 zasvätil 1. máj sviatku Jozefa-robotníka a Ján Pavol II. mu v roku 1989 venoval Apoštolský list Redemptoris custos - Vykupiteľov Ochranca. Na celom svete sv. Jozefovi zasvätili mnohé kostoly. Najstaršia kaplnka pod jeho patronátom sa nachádza v talianskej Bologni a pochádza z roku 1129. Aj mnohé rehoľné rodiny a spoločenstvá nesú názov tohto remeselníka.