Katolícke noviny predstavujú svätcov, ku ktorým sa utiekalo v epidémiách

TK KBS, kn; ml | 29. 04. 2020 07:30Bratislava 29. apríla (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (18/2020). Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

- - - -

Najnovšie Katolícke noviny pri príležitosti Nedele Dobrého pastiera oslovili troch kňazov – farára na najväčšom slovenskom sídlisku, farára z mestskej farnosti a farára z obce, aby sa ich opýtali, ako v uplynulých týždňoch, keď mali v dôsledku korona krízy prázdne chrámy, vnímali svoj vzťah k veriacim.

Katolícke noviny vysvetľujú, prečo treba venovať veľkú pozornosť modlitbám za duchovné povolania. Štvrtú veľkonočnú nedeľu slávime v latinskom obrade ako Nedeľu Dobrého pastiera, ktorá sa nazýva aj nedeľou duchovných povolaní. Nám veriacim treba hovoriť o dôležitom duchovnom a osobitne kňazskom povolaní, bez ktorého sa nezaobídeme.

Predstavujú svätcov, ku ktorým sa ľudia utiekali v epidémiách počas minulých storočí. Mimoriadnej úcte sa tešili takzvaní štrnásti pomocníci v núdzi. Najväčšia úcta rozšírená po celej Európe bola predovšetkým úcta k sv. Rozálii, ktorá sa stala hlavnou patrónkou proti moru. V slovenskom národe má svoje historické miesto úcta k Sedembolestnej Panne Márii.

Približujú zabudnutú tvár mesta Wu-chan v dejinách čínskeho katolicizmu. Čínske mesto Wu-chan je v súčasnosti celosvetovo smutne známe kvôli koronavírusu. Bolo to prvé ohnisko dnes už globálnej pandémie. Pokiaľ sa však hlavné mesto provincie Chu-pej nenazývalo Wu-chan (toto meno získalo až v roku 1949), vystriedal sa v ňom celý rad misionárov, z väčšej časti talianskych. Zanechali za sebou významnú stopu ešte predtým, než čínsky komunistický režim na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia vyhostil všetkých zahraničných rehoľníkov.

Rozprávajú sa s filmovou režisérkou Líviou Halmkanovou, autorkou dokumentu Manželstvá z tlakového hrnca. Film prináša reálne príbehy manželov, ktorí prekonali manželské krízy – a má potenciál povzbudiť divákov, ktorí prežívajú niečo podobné.

Katolícke noviny pozývajú zapojiť sa do pomoci slovenským misionárom v ich mobilite. Slováci majú misionárov a misionárky po celom svete. Vlani sa MIVA Slovensko, n. f., rozhodla pomôcť misionárke Kataríne Marte Kozákovej z Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorá pracuje v oblasti Prímorsk na Ukrajine. Vďaka novému autu sa totiž skrátia vzdialenosti a misionárska práca bude účinnejšia.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023